Fotowoltaika – czym jest i w jaki sposób działa? Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że odnawialne źródła energii w Polsce cieszą się coraz większym uznaniem. Jest to uzasadnione przede wszystkim tym, że w klimacie zachodzi wiele zmian, jednocześnie poziom zanieczyszczenia środowiska regularnie wzrasta. Już dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za to, jak będzie wyglądało życie przyszłych pokoleń.
Co to jest fotowoltaika? W jaki sposób działa fotowoltaika? Czy fotowoltaika uznawana jest za opłacalną? Dlaczego fotowoltaika to rozwiązanie godne uwagi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Co to jest fotowoltaika?
Część konsumentów, którzy potencjalnie są zainteresowani fotowoltaiką nie do końca wie, czym tak właściwie jest fotowoltaika. Otóż jest to termin, który określa moduły fotowoltaiczne- jest to technologia wytwarzania prądu w ramach OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Fotowoltaika polega na zamianie energii promieni słonecznych na energię elektryczną, czyli taką, z której korzystamy podłączając urządzenie elektroniczne do gniazdka. W celu określania mocy danej instalacji wykorzystywana jest powszechnie znana jednostka Wp. W praktyce jest to nic innego jak wat mocy szczytowej, który wyznacza maksymalną wydajność posiadanych przez nas modułów fotowoltaicznych w warunkach testowych. Warto w tym miejscu mieć świadomość tego, że instalacje fotowoltaiczne w zdecydowanej większości przypadków podłączone są do sieci energetycznej. Jeśli takowe podłączenie nie występuje, wówczas mówimy o wyspowym systemie, które znane jest pod pojęciem off-grid. Wraz z tym, jak instalujemy i korzystamy z instalacji, wówczas stajemy się prosumentami, czyli odbiorcami końcowymi, którzy odpowiedzialni są za wytworzenie energii elektrycznej na własne potrzeby.
W jaki sposób działa fotowoltaika?
Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest to, w jaki sposób tak właściwie działa fotowoltaika. Należy mieć świadomość tego, że moduły fotowoltaiczne charakteryzują się tym, że są zbudowane ze zróżnicowanych ogniw. W sytuacji, gdy promienie słoneczne padają na ogniwa, wówczas dochodzi do zjawiska wybijania elektronów przez fotony. W ten sposób powstaje różnica potencjałów, czego konsekwencją jest przepływ prądu stałego. Ten natomiast zamieniany jest na prąd zmienny przez urządzenie, które powszechnie nazywane jest inwerterem. Wygenerowany w taki sposób prąd może być wykorzystywany przez urządzenia elektryczne, które posiadamy w naszych mieszkaniach. Jeśli chodzi o ogniwa fotowoltaiczne, to do ich produkcji wykorzystuje się krzemowy wafel. Wbrew pozorom nie jest to innowacyjna technologia, bowiem tego typu ogniwa wykorzystywane są już od wielu lat w elektronice użytkowej, czego doskonałym przykładem są lampy ogrodowe bądź kalkulatory. Na dzień dzisiejszy w zdecydowanej większości przypadków panele fotowoltaiczne montowane są na budynkach, których wymiary wynoszą około 1,7 metra wysokości i 1 metra szerokości.
Czy fotowoltaika uznawana jest za opłacalną?
Fotowoltaika przez wielu uznawana jest za bardzo opłacalną. Na jakiej podstawie jesteśmy jednak w stanie to wywnioskować? Otóż koszt instalacji oscyluje w granicach od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie jest zatem niczym zaskakującym, że zastanawiamy się czy takie posunięcie jest w ogóle opłacalne. Producenci zapewniają jednak, że wytrzymałość paneli wynosi nawet 20 lat, co z pewnością jest długim okresem. Pamiętajmy o tym, że koszt fotowoltaiki jest uzależniony od lokalizacji instalacji, konstrukcji i wytrzymałości dachu, rozmiaru, rodzaju inwertera, jakości, przewodów, konstrukcji mocującej. Niemniej istotny jest stopień nachylenia dachu, a także dodatkowe usługi montażu- niektóre firmy oferują darmowe mocowanie, warto zatem się tym zainteresować. Pamiętajmy o wliczaniu kosztów serwisu pogwarancyjnego, opieki poinstalacyjnej, jak również kosztów ubezpieczenia instalacji.
Zobacz rozwiązania:
Dlaczego fotowoltaika to rozwiązanie godne uwagi?
Fotowoltaika to jedno z tych rozwiązań, które cieszy się coraz większą popularnością. Przede wszystkim instalacje te przyczyniają się do ochrony środowiska. Okazuje się, że pozyskiwana w ten sposób energia jest bezemisyjna. Energia pochodząca ze słońca jest niewyczerpana. Stajemy się uniezależnieni od cen prądu, które bardzo często są zróżnicowane. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? W sytuacji, gdy ceny prądu rosną, to odczujemy to znacznie mniej boleśnie. Fotowoltaika to również gwarancja oszczędzania pieniędzy na rachunkach. Nie są wymagane żadne pozwolenia bądź koncesje na produkcję energii elektrycznej, pod warunkiem, że moc instalacji nie przekracza 50 kWp. Nie da się ukryć, że koszty na pozór są stosunkowo wysokie- nie każdą rodzinę stać na taki jednorazowy wydatek. Na szczęście w wielu przypadkach możemy liczyć na dofinansowanie od strony rządu. Istnieje wiele ciekawych programów, z których możemy skorzystać, minimalizując w ten sposób koszty początkowe.