Ile kosztuje postawienie rusztowania? Dużo osób realizuje rozmaite prace budowlane na wysokościach. Do takich zadań bardzo przydają się natomiast solidne rusztowania. Czym w praktyce są te konstrukcje? Kto może wykonać ich montaż? Z poniższego poradnika dowiesz się wielu interesujących faktów na temat kwestii finansowych. Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na wynajmowanie rusztowań?
Co to są rusztowania?
Porządne konstrukcje tego typu pozwalają realizować rozmaite prace na wysokościach. W sposób odpowiednio komfortowy i przede wszystkim bezpieczny. Nowoczesne rusztowania są konstrukcjami tymczasowymi. Czyli są one stawiane tylko na czas zrealizowania np. danego projektu budowlanego. Po zakończeniu działań rusztowania są usuwane z konkretnej lokalizacji. Warto zaznaczyć, że te konstrukcje składają się z pionowych oraz tak samo poziomych słupów. Co ważne, na nich układa się odpowiedniej jakości pomosty. Z czego są zaś produkowane elementy konstrukcyjne? W zdecydowanej większości przypadków są one wykonywane z metalu. O wiele rzadziej stosuje się zaś w tym aspekcie drewno. Zastosowany w czasie produkcji materiał to jedno. Najważniejszym zadaniem stojącym przed konstruktorami jest to, by rusztowania były zrealizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz tak samo normami. W ten sposób można właściwie zatroszczyć się o bezpieczeństwo ludzi, którzy będą w przyszłości realizować prace budowlane na wysokościach. Co ważne, obecnie osoby zainteresowane tym zagadnieniem mogą swobodnie zdecydować się na rozmaite konstrukcje. Dzięki temu można je odpowiednio dopasować do danego zadania oraz indywidualnych potrzeb (np. konkretnej firmy budowlanej). Do dyspozycji Klientów są m.in. konstrukcje rurowo-złączkowe, warszawskie, przejezdne, ramowe, czy systemowe.
Odpowiedni montaż rusztowań wpływa na bezpieczeństwo
Pamiętaj, że nie możesz samodzielnie zajmować się wykonywaniem montażu, jeśli nie posiadasz w tym temacie stosownych kwalifikacji. Do tego zadania są upoważnieni jedynie fachowcy od tej dziedziny. Liczy się tutaj przede wszystkim nie czas, a bezpieczeństwo. Warto zaznaczyć, że zamontowane rusztowania powinny być zaś potem zaakceptowane przez odpowiedni nadzór techniczny. Dodatkowo w Dzienniku Budowy powinno być dokładnie określone przeznaczenie tej konstrukcji. Stosownymi wpisami na ten temat musi zaś na bieżąco zajmować się kierownik budowy. Ważna jest również powierzchnia, na której zostaną postawione rusztowania. Nie można ich np. od razu montować na podmokłych gruntach itp. Wszystko wcześniej powinno być bowiem stosownie przygotowane itp. Dopiero potem można zdecydować się na zamontowanie rusztowań. Specjalne wymagania dotyczą zaś konstrukcji, które są stawiane przy uczęszczanych przez przechodniów drogach. Rekomenduje się, by te rusztowania posiadały specjalne daszki ochronne. W ten sposób można bowiem zapewnić bezpieczeństwo osobom, które np. będą przechodzić obok tych konstrukcji.
Postawienie rusztowania: co wpływa na koszty?
Wiele osób ma tutaj twardy orzech do zgryzienia. Ogólnie do wyboru są dwie opcje. Można bowiem kupować te konstrukcje lub je wynajmować. Jeśli dany podmiot chce wykonywać prace budowlane tylko od czasu do czasu, to ta druga opcja jest dla niego lepsza pod kątem finansowym. Warto zaznaczyć, że koszt rusztowania waha się w przedziale od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy PLN. Wszystko zależy przede wszystkim od gabarytów oraz rodzaju (nieco specyficzne są pod tym względem akcesoria jezdne; tutaj na cenę wpływa wysokość, na której jest usytuowana platforma robocza). Dlatego nie może dziwić, że osoby potrzebujące bardzo sporadycznie tych konstrukcji decydują się na ich wynajmowanie. Dzięki temu można bowiem zminimalizować ponoszone nakłady finansowe.
Wynajem rusztowań: z jakimi kosztami należy się liczyć?
Dużo tutaj zależy m.in. od rodzaju konstrukcji, która jest potrzebna do zrealizowania prac na wysokościach. Chcesz zdecydować się np. na rusztowania elewacyjne? W takim razie uśrednione ceny rozpoczynają się w tym przypadku od 0,10 PLN/m2. Górne „widełki” są natomiast kilka razy wyższe. Niestety, nietrudno zaobserwować, że szczególnie w ostatnim czasie warunki finansowe bardzo mocno się pogorszyły. Wszystko m.in. przez coraz wyższą inflację. Dodatkowo trzeba liczyć się z koniecznością zamontowania i późniejszego zdemontowania tych konstrukcji. Pamiętaj zaś, by nie wykonywać tych zadań samodzielnie. Montaż i demontaż to koszt około kilku PLN za jeden metr kwadratowy. Ile zaś kosztuje wynajem rusztowania jezdnego? Czasami ceny są podawane w odniesieniu do jednej doby. W takim przypadku należy liczyć się z wydatkiem od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu PLN/24 godziny. Na pewne rabaty mogą liczyć osoby, które wybiorą wynajem długoterminowy. Np. trwający kilkanaście dni. Wówczas można negocjować warunki, co sprawi, że cena jednostkowa będzie nieco niższa. To tutaj nie wszystko. Trzeba (tak samo, jak we wcześniejszym przykładzie) mieć przygotowane fundusze na montaż oraz demontaż (po kilkaset PLN).