Mniej więcej 10-15 lat temu rozpoczął się jeden z najpoważniejszych problemów społeczno-ekonomicznych w kraju, czyli problem kredytów frankowych. Ile spraw wygrali frankowicze? Frankowicze podjęli nierówną walkę właściwie z całym systemem bankowości detalicznej i z czasem wypracowali mocno efektywne praktyki negocjacyjne, oczywiście ze wsparciem wyspecjalizowanych kancelarii zajmujących się kredytami frankowymi. Ile spraw wygrali frankowicze i czy mają szanse na pozytywne rozwiązanie problemu kredytów denominowanych w walutach obcych, zobowiązań zdecydowanie spekulacyjnych?
Szersze tło konfliktu frankowiczów z bankami detalicznymi
Dlaczego w ogóle frankowicze podejmują walkę z sektorem bankowości detalicznej, przecież samodzielnie analizowali i podpisywali takie umowy? O co tutaj chodzi? Tak najczęściej rozpoczyna się dyskusja na poziomie opinii publicznej. Tak, kredytobiorcy podpisywali umowy, ale nie spodziewali się takiego nasycenia klauzulami niedozwolonymi, nieuczciwymi praktykami. Wiele lat temu tylko kredyt frankowy umożliwiał zakup nieruchomości, bo tylko wycena we frankach oznaczała pozytywną zdolność kredytową (czysta patologia systemowa). Frankowicze w pewnym kontekście już wygrali, ponieważ doprowadzili do wyeliminowania zadłużenia spekulacyjnego z ustawy o kredycie hipotecznym. Banki detaliczne w Polsce nie obsługują już takich kredytów hipotecznych. Problematyka kredytów frankowych rozpoczęła się jeszcze przed wejściem Polski do struktur unijnych, a dzisiaj takie zobowiązania można podważyć, dzięki międzynarodowym standardom prawnym (w skrócie myślowym dotyczących dobrych praktyk współpracy korporacji z konsumentami). Kancelaria kredyty frankowe to też duża nowość w Polsce, ponieważ jeszcze kilka lat temu kredytobiorcy mogli liczyć tylko na siebie, na wewnętrzne stowarzyszenia, na wymianę wiedzy. Wielu frankowiczów zrzesza się w poważnych, stosunkowo potężnych organizacjach wpływających na ustawodawcę, a nawet na opinię publiczną i to na poziomie unijnym. Sądy w kraju odnotowały ogromne nasycenie wnioskami frankowiczów w ostatnich latach, szczególnie 2019-2021. Większość spraw kończy się wygraną kredytobiorców ze względu na potwierdzoną interpretację Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Również niezależne instytucje kontrolne w Polsce, jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdza klauzule niedozwolone w umowach frankowych. Komisja nadzoru Finansowego wydaje wytyczne dla banków dotyczące tworzenia funduszy na ugody. Pomoc frankowiczom nie ma już tła politycznego, tylko tło prawne, bardzo skuteczne, potwierdzone wiarygodnymi informacjami, masą materiałów edukacyjnych. Frankowicze w masowej skali zagrozili interesom banków, a niektóre placówki pogrążyły się tzw. toksycznymi umowami. A nie można zapominać, że banki to spółki akcyjne z ogromną odpowiedzialnością. A strata zaufania społecznego do banków właściwie nie wchodzi w grę. To jeden z najgorszych scenariuszy, nawet politycznych. Najlepsze kancelarie pomoc frankowiczom oferujące potrafią obsłużyć nawet do 20 000 klientów rocznie, a to wartość tragiczna dla bankowości detalicznej, bo mówi o ogromnej presji i sukcesach frankowiczów. KNF wyraźnie rekomenduje bankom podpisywanie umów, a nie walkę sądową (jedna z głównych informacji na 2020 rok). Zgodnie z oficjalnymi statystykami frankowicze wygrywają oszałamiające 90-93% spraw. Masa konsumentów doprowadziła do całkowitego unieważnienia umowy lub na drodze negocjacji do przekształcenia kredytu spekulacyjnego na kredyt rozliczany w złotówkach, bez żadnych problematycznych wskaźników.
Zobacz również:
- kancelarie zajmujące się kredytami frankowymi Stargard – https://odfrankuj.org/pomoc-frankowiczom-stargard/
- kredyt frankowy kancelaria – https://odfrankuj.org/nakaz-zaplaty-przeciwko-alior-bank-uzyskany-w-niecale-2-miesiace-niewazna-umowa-pozyczki/
Pozytywne prognozy dla frankowiczów
Orzeczenie TSUE z 2019 roku, rekomendacje KNF bezpośrednio w Polsce, wydzielane fundusze na ugody z frankowiczami przez największe banki w kraju, rozwój stowarzyszeń skupiających frankowiczów i prawników wyspecjalizowanych w kredytach frankowych (wyłącznie) to bardzo pozytywne informacje dla wszystkich zastanawiających się nad podjęciem walki z dużymi korporacjami finansowymi. Banki próbują przekierować niektóre sprawy do ponownego rozpatrzenia, ale to tylko kwestia czasu, aż stracą możliwości. Klauzule niedozwolone w toksycznych kredytach hipotecznych naruszyły bardzo mocno zaufanie do zadłużenia długoterminowego, zaufanie konsumentów. Frankowicze przełamali w dużym stopniu paradygmat walki konsumenta z korporacją i to z sukcesami. Dalsze utrzymywanie kredytu CHF/PLN nie ma sensu ze względu na stałe osłabianie polskiej waluty właściwie w stosunku do głównych walut światowych. Jak wygląda pomoc frankowiczom w kancelarii? To najczęściej prawnik potwierdza, czy w umowie znajduje się klauzula/klauzule niedozwolone. Po ich wykryciu radca prawny wyznacza dalszą, wzorcową strategię działania do akceptacji, ale najczęściej na podstawie wiarygodnych, potwierdzonych danych. Większość wyspecjalizowanych kancelarii przerabia takie zlecenia w tysiącach rocznie, więc to już rutyna, oczywiście najbardziej zagrażająca interesom banków.
Czy warto walczyć o swoje?
Tak, ponieważ frankowicze wygrywają ponad 90% wszystkich zgłaszanych spraw i mają wsparcie poważnych kancelarii prawnych, a nawet interpretacji na poziomie międzynarodowym, unijnym.
Pomoc | przy | kredycie |
ul. Kaszubska 53/5 |
70-226 Szczecin |
664 954 550 |
www.pomocprzykredycie.pl |
Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa |
ul. Kaszubska 53/3 |
70-226 Szczecin |
532 395 444 |
www.odfrankuj.org |