Jak postrzegamy tatuaże?

tatuaże

Jak postrzegamy tatuaże?

Ludzie mają różne pomysły, potrzeby i chęci. W tym między innymi raz na jakiś czas przychodzi nam pomysł, aby ozdobić swoje ciało tatuażem. Jest to poważna decyzja, na którą decyduje się coraz większa liczba osób, co można wywnioskować, między innymi z coraz większej popularności takich biznesów, jak studio tatuażu.

Czy tatuaże są złe?

Tatuaże jeszcze jakiś czas temu kojarzyły się wyłącznie ze światem przestępczym. Co prawda, to właśnie więźniowie i członkowie gangów wykorzystywali je, żeby w pewien sposób znaczyć swoje ciało i zaznaczać przynależność do danej grupy, jednak już nie zawsze tak jest. Studia tatuażu za to kojarzyły się z ciemnymi, brudnymi miejscami, które są ulokowane gdzieś w piwnicy blokowiska. Tak również nie jest i raczej rzadko było, przynajmniej w przypadku tych legalnych lokali. Teraz, jeśli idziemy do studia tatuażu, to możemy tam spotkać po prostu normalnych ludzi, od lekarzy, przez prawników, aż po mechaników i nauczycieli. Powoli każdy przyzwyczaja się do tego, że tatuaże nie są niczym złym i wcale w kulturze nie były. Wcale nie było i nie jest tak, że w ten sposób swoje ciało naznaczali tych ludzie ze świata przestępczego, ponieważ to ludzie taką opinię wydali. Za granicą naszego kraju wcale nie ma takiej opinii, no może wśród niektórych grup społecznych jest, ale o wiele słabiej oddziaływującej na całość, niż u nas.

Jeśli udamy się do nowoczesnego studia tatuażu, które jest dobrze przygotowane i chce się dobrze prezentować klientom, to już w progu uderzy nas pewna niezwykłość. To są miejsca, w których sztuka ma dominującą rolę. Wszędzie można zobaczyć piękne wzory, szkice, różne postacie, kształty i po prostu niesamowite pomysły, które kiedyś wpadły do głowy tatuatorom lub ich klientom i trafiły na ścianę w studio tatuażu ze względu na swoją wyjątkowość. Dobre studio jest czyste, przejrzyste i można tam liczyć na miłą atmosferę i przenieść się do miejsca, w którym nikt nie krytykuje drugiego, lecz każdego traktuje się wyjątkowo. Tatuator to osoba, która nie będzie krytykować i naśmiewać się z pomysłów, lecz doradzać, poprawiać i dzielić doświadczeniem. Osoby pracujące w studio tatuażu nauczyły się, że każdy człowiek przynosi ze sobą pewną historię i to może być przesłanka do tatuażu, który początkowo nie wydaje się czymś ambitnym.

Dlaczego robimy sobie tatuaże?

Jest to pytanie, które nie tylko funkcjonuje w zwykłym świecie, lecz coraz częściej pada również w gronie naukowców, socjologów i psychologów. Gdy już w Polsce świat tatuażu zdążył dorosnąć, ludzie przestali z góry oceniać tatuaże, studia tatuaży i same osoby, które tatuaż mają na sobie, a zaczęli zastanawiać się, jaka jest prawda i dlaczego tak naprawdę ludzie chcą przeżyć te chwile bólu i wpuścić pod skórę farbę.

Jednym z powodów, dlaczego ludzie w Polsce od lat chodzili do studia tatuażu, była potrzeba buntu. Ten trend już powoli się zmniejsza i coraz rzadziej ludzie właśnie dlatego to sobie robią, jednak niektórzy na swoim ciele nadal noszą ślady takiego młodzieńczego znaczenia się, że coś im się nie podoba, coś im nie pasuje i protestują przeciwko temu. Był to znak, że ta osoba nie czuje się dobrze w teraźniejszym otoczeniu i zamiast krzyczeć o tym, po prostu znaczy swoje ciało, aby każdy mógł na to zwrócić uwagę i o tym pomyśleć. Jeszcze kiedyś, gdy tatuaże nie były bardzo popularne, to miało to sens, ponieważ ludzie zwracali uwagę na takie rzeczy i nawet jeśli oceniali to negatywnie, to przyciągnęło ich uwagę to, z czego składał się taki tatuaż i mogli się dowiedzieć, o co chodzi tej osobie.

Jak już to zostało wspomniane, tatuaże były robione również przez więźniów i to nie koniecznie w profesjonalnym studiu tatuażu. Jednak nie na samych więźniach należy się tu skupić, lecz na tym, co reprezentują, a mianowicie jedną z grup społecznych, jedną z kultur, do której po prostu za pomocą tatuażu deklarują swoją przynależność. Dlatego też członkowie gangów zazwyczaj mają choć jeden równy tatuaż, przeszło to również do kultury literatury i filmu, między innymi twórczości J.R.R. Rowling, gdzie śmierciożerców można było rozpoznać między innymi za pomocą ich charakterystycznego tatuażu.

To jest dla każdego

Tatuaż nie musi wcale oznaczać, że ktoś jest złym człowiekiem. Jest to sztuka, która jest przeznaczona dla każdego i każdy może w ten sposób naznaczać swoje ciało. Należy zawsze jednak robić to w sposób odpowiedzialny i przemyślany. Lepiej jest nie ryzykować błędów i wybierać profesjonalne studia tatuaży, gdzie pracują wykwalifikowani pracownicy, z dobrym portfolio. Tatuaż zostaje na całe życie i choć da się go usunąć, to nierzadko po usunięciu zostają ślady.