Windykacja jest to nic innego, jak proces o charakterze legalnym, podczas którego następuje próba odzyskania długów. Głównym celem windykacji należności jest przede wszystkim odpowiednie zmotywowanie dłużnika do spłacenia zalegającego zobowiązania. W chwili obecnej na terenie naszego kraju funkcjonuje wiele firm windykacyjnych, które cieszą się dużym odsetkiem odzyskanych pieniędzy od dłużników. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu znacznie szerzej tematykę odnoszącą się do tego, jak wygląda windykacja i jakie są jej rodzaje.
Jakie są rodzaje windykacji należności?
Jeżeli chodzi o rodzaje windykacji należności to należy zaznaczyć, iż wyróżnia się jej dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie: windykację miękką oraz windykację twardą. Windykacja należności miękka charakteryzuje się tym, że podczas jej stosowania wykorzystywane zostają metody, które pozwalają na polubowne załatwienie sprawy. Zazwyczaj, podczas windykacji miękkiej wierzyciel stosuje wykonywanie częstych telefonów do dłużnika, wysyła e-maile, jak również wysyła również ponaglenia listowne. Oczywiście w sytuacji, gdy takie metody zawodzą, wierzyciel ma także możliwość wpisu dłużnika do publicznego wpisu dłużników, który jest dostępny dla wszystkich. W związku z tym, każda osoba ma możliwość zobaczenia naszego zaległego zobowiązania finansowego. Z kolei, jeżeli chodzi o windykację wierzytelności twardą to należy powiedzieć, iż charakteryzuje się ona tym, że w jej przypadku są stosowane znacznie bardziej dotkliwe metody dla dłużnika. W takim przypadku zastosowana może zostać osobista wizyta windykatora terenowego, a nawet skierowanie sprawy do sądu. Windykacja twarda jest stosowana, gdy metody windykacji miękkiej nie przynoszą jakichkolwiek skutków.
Rodzaje windykacji ze względu na etap procesu windykacji
Jeżeli chodzi o kwestię podziału windykacji ze względu na etap samego procesu to rozróżnia się w tym przypadku: windykację polubowną, windykację sądową, jak również windykację egzekucyjną. Windykacja polubowna to w szczególności przypomnienia o przekroczeniu terminu spłaty zobowiązania finansowego. W windykacji polubownej chodzi przede wszystkim o to, aby skłonić dłużnika do jak najszybszego uregulowania powstałych zaległości finansowych. Windykacja sądowa polega na złożeniu pozwu sądowego przez wierzyciela, a tym na rozpoczęciu postępowania sądowego, dzięki któremu będzie łatwiejsza możliwość odzyskania długu. Z kolei, windykacja egzekucyjna charakteryzuje się tym, że składają się na nią trzy kluczowe elementy, do których można zaliczyć: skierowanie wniosku do komornika w celu wszczęcia egzekucji, zajęcia składników majątków dłużnika, jak również realizacja zajęcia. Do realizacji zajęcia zalicza się w szczególności licytację majątku dłużnika, bądź potrącenie wynagrodzenia. Przy windykacji przez kancelarię prawną trzeba pamiętać jeszcze o tym, że w tym przypadku znacząco rosną koszty, jakimi obciążony zostaje dłużnik. Do kosztów tych wlicza się bowiem takie aspekty jak: spłacenie wysokości całego długu, spłacenie prowadzonej egzekucji, a także spłata wszystkich kosztów sądowych, które powstały w wyniku prowadzonego postępowania sądowego.
Odzyskiwanie długów przez wierzyciela
Każdy termin, który został określony w umowie, jako termin spłaty zobowiązania jest terminem kluczowym. W związku z tym, nawet dzień po przekroczeniu takiego terminu, wierzyciel ma prawo podjąć naszą sprawę pod windykację. W początkowym etapie jest prowadzona windykacja miękka, polegająca na częstej próbie nawiązania kontaktu w formie telefonicznej, sms, e-mail oraz wysyłaniu korespondencji na adres zamieszkania. Wierzyciel może prowadzić windykację na własną rękę, ale również poprosić o to specjalistyczną firmę zewnętrzną. Im dłuższy czas upłyną od wymaganego terminu spłaty zobowiązania, tym dłużnik może spodziewać się znacznie częstszych ponagleń. W sytuacji, gdy windykacja miękka nie przynosi żadnych skutków to zostaje wykorzystana windykacja twarda, która może polega również na osobistej wizycie windykatora terenowego w miejscu naszego zamieszkania. Ostatecznym etapem windykacji jest skierowanie sprawy do sądu i wszczęcie egzekucji komorniczej. Należy pamiętać, iż za każdym razem, gdy posiadamy niespłacony dług, nie powinniśmy nigdy lekceważyć kontaktu z wierzycielem, ponieważ będzie to działało na naszą niekorzyść. Wierzyciel, który widzi, że dłużnik chce spłacić swój dług bardzo często może określić z nami taki termin spłaty, który będziemy w stanie zrealizować. Przy czym należy pamiętać, iż każde opóźnienie w spłacie zobowiązania przyczynia się również na narastania odsetek za zwłokę w spłacie. W związku z tym nasz dług będzie stale rósł, aż do momentu, gdy go w pełni nie spłacimy. Główną podstawą prawną funkcjonowania firm windykacyjnych jest przede wszystkim Konstytucja, kodeks cywilny oraz ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku. Wierzyciel ma możliwość stosowania wszelkich dostępnych i legalnych sposobów odzyskiwania należności od dłużnika.