Jakie wytyczne należy brać pod uwagę przy wyborze sprzętu firmowego?

IT-

komputery

Jakie wytyczne należy brać pod uwagę przy wyborze sprzętu firmowego?

We współczesnym świecie ciężko jest wyobrazić sobie pracę biurową bez odpowiedniego sprzętu komputerowego. Pracownicy wykonują swoje obowiązki służbowe właśnie przy ich pomocy, a na dyskach twardych przechowywane są najważniejsze dane firmowe. To właśnie z tego powodu komputery do firmy powinny być wybierane starannie, z uwzględnieniem wielu czynników. Jak zrobić to mądrze?

Wydajność sprzętu priorytetem?

Komputery służbowe powinny cechować się dużą wydajnością procesora, ale przede wszystkim być szybkie i wytrzymałe. Przełoży się to bezpośrednio na komfort pracy, jak również i na wykonywanie zleconych zadań i obowiązków. Na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze komputerów do firmy? Przede wszystkim na jakość matrycy, która ma ogromny wpływ na męczenie się wzroku. Pracownik wpatruje się najczęściej w ekran przez większość dnia, więc warto zadbać o jego komfort w trakcie wykonywania pracy. Matowa powierzchnia ekranu ma również ogromne znaczenie, jako że dzięki temu nie odbija światła, i nie męczy wzroku użytkownika. Lepsze jakościowo komputery wyposażone są w matrycę IPS, ponieważ to zapewnia  większe odwzorowanie palety kolorów, ale również szerszy kąt widzenia. Te wszystkie szczegóły mają ogromne znaczenie dla codziennej pracy przy tym sprzęcie. Kolejną, właściwie kluczową kwestią w wyborze dobrych komputerów firmowych jest szybkość dysków twardych. To ma znaczenie w zakresie szybkości działania komputera, co również jest ważne przy wydajnej i efektywnej pracy. Bardzo popularne są obecnie dyski SSD, które nawet dziesięciokrotnie przyspieszają działanie sprzętu w porównaniu z tradycyjnymi HDD. Z pewnością to docenią pracownicy, którzy cenią sobie dobry sprzęt, i również od niego uzależniają w dużej mierze efekty swojej pracy. Komputery do firmy wybierane przez pracodawcę powinny mieć również dobry procesor i sporą ilość pamięci RAM. Najczęściej bowiem do wykonywania obowiązków wymagane są najróżniejsze aplikacje czy systemy, które mogą spowolnić pracę komputera, jeśli na dysku jest ich duża ilość. Właśnie dlatego procesor powinien być wielowątkowy, by mógł uruchamiać wiele procesów jednocześnie, bez zbędnego zacinania się i spowalniania pracy. Pracownicy na pewno to docenią!

Najważniejsze wytyczne przy zakupie sprzętu komputerowego

Komputery do firmy nie muszą być wcale specjalistyczne, chyba że specyfika zawodu tego wymaga. Najważniejsza tak naprawdę jest pojemność sprzętu do przechowywania ważnych danych ale i jednoczesna płynność pracy, która ma niekwestionowany wpływ na wyniki pracowników. Na takim sprzęcie nie należy oszczędzać, jako że stanowi on zdecydowaną inwestycję w przyszłość przedsiębiorstwa. Dużą rolę odgrywa również wybranie komputerów lub laptopów z odpowiednią matrycą, co spowoduje wygodę użytkowania i brak problemów ze zmęczonymi oczami.  W zależności od tego, jakim budżetem na komputery do firmy przedsiębiorca dysponuje, można kupić naprawdę przyzwoity sprzęt za bardzo dobre pieniądze. Jeśli zależy mu na komforcie pracowników i wydajności ich pracy, z pewnością nabyć może wysokiej klasy sprzęt, jednak za o wiele wyższe kwoty od tych przeciętnych. Niemniej jednak w dobie tak dalece posuniętemu rozwojowi elektroniki, nietrudno jest kupić komputery które spełniają wszystkie najważniejsze wymagania, a są w bardzo atrakcyjnej cenie.

Dodatkowe atuty sprzętu

Każdy dobry przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są narzędzia udostępniane pracownikom do wykonywania obowiązków. Również jego własna wygoda w zakresie zdobywania potrzebnych danych czy nadzorowania pracy podwładnych ludzi  leży właśnie w sprzęcie komputerowym jaki będzie dostępny w firmie. Jednak jest pewien aspekt, który mimo iż często zapomniany w kwestii wyboru komputera, ma ogromne znaczenie w przypadku tzw. „open space” w firmie, czyli przestrzeni w której znajdują się liczne stanowiska pracowników. To głośność pracy komputerów! W przypadku jednego, często nie ma to znaczenia, jednak kiedy w pomieszczeniu jest ich kilkanaście, można usłyszeć irytujący szum, bardzo szkodliwy dla człowieka na dłuższą metę. Zatem przy zakupie komputerów niezwykle istotne jest również zwrócenie uwagi na to, jak głośny jest dany sprzęt, i czy przy dłuższym użytkowaniu nie zaczyna wydawać irytujących dźwięków. Niestety większość dostępnych sprzętów w przeciętnej półce cenowej ma tą wadę, na którą zwykły człowiek nie zwraca uwagi. Jednak komputery do firmy powinny być wybierane z uwzględnieniem tej kwestii, by uniknąć nieprzyjemnego dźwięku, często bardzo rozpraszającego i utrudniającego koncentrację pracowników. Wybór komputerów na polskim rynku jest naprawdę szeroki, jednak w celu wybrania odpowiednich modeli warto wybrać się do renomowanego sklepu, gdzie wykwalifikowany pracownik z pewnością pomoże dobrać zadowalające produkty, z uwzględnieniem wymagań przedsiębiorcy. To na pewno usprawni cały proces, ale również możliwe, że pozwoli skorzystać z ciekawych rabatów dla firm kupujących większą ilość sprzętu.