W ostatnich latach popularność usługi kremowania zwierząt wzrosła i nadal się rozwija. Pożegnanie przyjaciela, którego kochało się i z którym żyło wiele lat to proces trudny i bardzo smutny. Oprócz uporania się z żałobą przed nieszczęśliwym właścicielem stoi wyzwanie związane z pochówkiem. Mało kto jest gotowy, by poddać przyjaciela utylizacji, a grzebanie we własnym ogródku jest niezgodne z przepisami. By ułatwić pożegnanie z pupilem powstały cmentarze i krematoria dla zwierząt. Jakie zwierzęta można skremować, jak wygląda ten proces i jakie dodatkowe usługi są oferowane?
Jakie zwierzęta można kremować?
Psy, koty i gryzonie są tymi, które najczęściej trafiają do krematorium dla zwierząt. Zdarzają się także gady i płazy, a w związku ze wzrostem popularności sportów jeździeckich nawet konie. Sam proces kremacji przebiega identycznie, jak w przypadku zwłok ludzkich. Ciało umieszcza się w komorze kremacyjnej, gdzie poddawane jest temperaturze sięgającej 760-980 stopni Celsjusza. Proces ten zmienia materię organiczną w popiół.
Kremacja psów
Krematorium dla zwierząt to najczęściej ostatni przystanek na drodze właścicieli psów. W zależności od wielkości czworonoga proces kremacji trwa do około dwóch godzin. Ponieważ psiarze często chcą umieścić prochy przyjaciela w urnie, istotne jest, jakiej powinna być ona wielkości. Można założyć, że prochy to około 3,5% wagi psa. Przed spopieleniem należy usunąć wszelkie elementy metalowe, będące na przykład częścią obroży. Proch jest zwykle biały lub szary, inny kolor przybiera, gdy zwierzę poddane jest kremacji z posłaniem czy kocykiem. Krematoria dla zwierząt oferują kremacje indywidualne
(w niektórych dopuszczalny jest udział właścicieli, co może pomóc uporać się z żałobą) lub zbiorowe, wówczas jednak niemożliwy jest odbiór szczątków. Koszt kremacji psa zależy od wagi i ewentualnych usług dodatkowych.
Kremacja kotów
Koty teoretycznie chodzą własnymi drogami i nie przejmują się człowiekiem, ale ich właściciele wiedzą doskonale, że więź z nimi jest niezwykła. Wiele osób nie wie, iż kota także można skremować. Ekstremalnie wysoka temperatura po czasie około dwóch godzin redukuję materię organiczną, która jest dodatkowo mielona na drobny piasek. Szczątki są dokładnie wybierane i umieszczane albo w pojemniku dostarczonym przez właściciela, albo takim, który zapewnia krematorium dla zwierząt. Również w przypadku kotów dostępne są kremacje indywidualne i zbiorowe.
Jak przebiega kremacja?
Oczywiście każde krematorium dla zwierząt w Łodzi https://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-lodz/ jest inne, ale najogólniej można powiedzieć, że przypomina to dla ludzi. Proces jest standardowy. Zwłoki zwierzęcia umieszczane są w komorze kremacyjnej, gdzie ma miejsce właściwa kremacja. Ciało jest poddawane temperaturze 1400-1800 stopni Fahrenheita (760-980 stopni Celsjusza). Czas spopielania zależy od wielkości zwierzęcia: od około dwóch do kilku godzin w przypadku dużego psa czy konia. Intensywna temperatura powoduje odparowanie materii organicznej, zredukowanej do popiołu i kości. Przed kremacją usuwa się wszelkie metalowe elementy- jak sprzączki w obroży czy podkowy. To, co zostało po kremacji jest rozdrabniane do postaci proszku przypominającego biały bądź szary piasek. Inny kolor może pojawić się, gdy zwierzę było na przykład zawinięte w kocyk. Krematoria dla zwierząt oferują możliwość kremacji indywidualnej (w tym przypadku właściciel otrzymuje prochy) lub zbiorowej. Kremacja zbiorowa jest znacznie tańsza, ale to indywidualna pozwala łatwiej przeżyć trudny czas żałoby. W ramach dodatkowych usług można zamówić przewóz zwłok albo uczestnictwo w kremacji. Kremacja poza wyznaczonymi godzinami wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Polecamy szczególnie:
- kremacja psa cennik lubuskie http://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-gorzow-wielkopolski/
- kremacja zwierząt koszt zachodniopomorskie http://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-zachodniopomorskie/
- kremacja zwierząt cena w Koszalinie https://animaleden.pl/o-nas/
Jak wygląda krematorium dla zwierząt?
Krematorium dla zwierząt to miejsce szczególne. Panuje tam kojąca atmosfera, a pracownicy są empatyczni i pełni współczucia. Jeśli właściciel zwierzęcia poszukuje specjalnej urny, może zostać zabrany do osobnego pomieszczenia, w którym są one demonstrowane. Oprócz urn dostępne są pudełka, a nawet biżuteria. Dopełnienie formalności odbywa się w biurze. Pokój kremacyjny zawiera piec kremacyjny. To pomieszczenie jest wyjątkowo czyste i niemal sterylne. Do pokoju przylega przytulny pokój, z którego żałobnicy mogą oglądać proces kremacji.
Co zrobić z prochami?
Rozżalenie właściciele często nie mają pomysłu, co zrobić z prochami pupila. Najbardziej oczywistym wyborem jest urna. Urny występują w niezliczonych wzorach i rozmiarach. Drugim popularnym rozwiązaniem są pudełka, niekoniecznie wykonane z drewna. Ukochane zwierzę można dosłownie nosić przy sercu: w postaci zawieszki czy breloczka z niewielką ilością prochów w środku. Ekskluzywna pamiątką jest wykonany z prochów diament kremacyjny albo piękna, elegancka biżuteria. Urnę czy pojemnik z popiołem wielu właścicieli trzyma w domu, ale coraz większą popularnością cieszą się cmentarze dla zwierząt. Od właściciela zależy wówczas wygląd grobu, widuje się zarówno skromne, naturalne mogiły, jak i okazałe rzeźby nagrobkowe. Przyjęło się, iż zwierzęcy cmentarz odwiedza się w okolicach Międzynarodowego Dnia Zwierząt 4 października.