Restrukturyzacja firmy i personelu – jakie jest ich stanowisko w omawianej sytuacji? Nieodłącznym elementem restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest zawieranie układów z wierzycielami. Może również obejmować roszczenia pracowników wynikające z ich stosunku pracy. Ze względu na brak odpowiedniej wiedzy w tym zakresie wielu pracowników wyraziło zaniepokojenie sytuacją w tym procesie. czy to jest poprawne?
Reorganizacja firm i pracowników, koncepcja systemu
W związku z rozpoczęciem postępowania naprawczego dłużnik ma nowe obowiązki i uprawnienia wobec wierzyciela. Elementem układu jest zatem restrukturyzacja zadłużenia, która zmniejsza ryzyko niewypłacalności. Obowiązujące prawo restrukturyzacyjne przewiduje możliwość restrukturyzacji wszystkich rodzajów długów, które zostały zakończone przed wszczęciem postępowania. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, opisane w art. Artykuł 151 ustawy o reorganizacji.
Koncepcja restrukturyzacji zadłużenia wywodząca się z powyższej klauzuli zakłada, że zmiana niektórych stosunków prawnych między dłużnikiem a wierzycielem może nastąpić jedynie za zgodą drugiej strony. Ponadto wyraźna zgoda jest bezwarunkowa i nieodwołalna, a termin składania wniosków nie może być późniejszy niż początek konsultacji uzgodnień. Zgoda ustna na protokół zgromadzenia wierzycieli może być również wyrażona. Tym samym ustawodawca może rozszerzyć zakres wierzytelności objętych układem, jeżeli poszczególni wierzyciele wyrażą na to zgodę.
Obecne przepisy w tym zakresie przewidują, że oświadczenie wierzycieli powinno mieć formę indywidualną, ale możliwe jest również, że więcej niż jedna osoba wyrazi taki zamiar w jednym dokumencie. Zakazane jest natomiast okazywanie zgody, która nie wynika z porozumienia dłużnika z organizacją reprezentującą pracownika, np. związkiem zawodowym.
Restrukturyzacja przedsiębiorstw a pracownicy i ich sytuacja
Wyrażona przez pracownika zgoda – na objęcie roszczenia układem – dotyczy tylko roszczeń wynikających ze stosunku pracy. Nie ma więc nic wspólnego z pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy o dzieło, kontraktu zadaniowego czy menadżerskiego. Jakie więc roszczenia powstają w stosunku pracy, które są związane ze zgodą? Do tej grupy zalicza się m.in.: wynagrodzenia w okresie niezdolności do pracy, zaległe wynagrodzenie, dodatki do wynagrodzenia (takie jak premie), odprawy pośmiertne oraz odszkodowania za naruszenia zasady równego traktowania. Lista takich roszczeń mogłaby być znacznie dłuższa. Ponadto restrukturyzacja zadłużenia pracowników nie pozbawi ich prawa do minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Restrukturyzacja przedsiębiorstw a pracownicy i ich prawa
Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, reorganizacja jest podstawą do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem. Jednak przyczyna rozwiązania umowy nie zależy od pracownika. Są uprawnieni do odpraw indywidualnych lub w ramach zwolnień grupowych. Gdzie możemy znaleźć potwierdzenie tego? Regulują to przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Wysokość odpraw restrukturyzacyjnych i odpraw dla firmy i pracowników
Istnieją pewne warunki, które określają wysokość odprawy. Dla osób zatrudnionych jest to uzależnione od długości stosunku pracy u danego pracodawcy:
- pracował u danego pracodawcy krócej niż 2 lata, jest to jednomiesięczne wynagrodzenie,
- od 2 do 8 lat u danego pracodawcy za dwumiesięczną pensję,
- trzymiesięczne wynagrodzenie przez ponad 8 lat u danego pracodawcy.
Jeżeli Sąd Reorganizacyjny zatwierdzi postanowienie o wszczęciu postępowania naprawczego, pracownik ma prawo ubiegać się o świadczenia (głównie odszkodowanie) wynikające z niewypłacalności pracodawcy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo może zostać uruchomiona pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Restrukturyzacja spółek oraz pracowników zatrudnionych na podstawie upoważnień i umów o dzieło
Wszystkie powyższe akty dotyczą wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, nie mają zastosowania umowy cywilnoprawne z kontrahentami i podwykonawcami.
Wszczęcie postępowania naprawczego pociąga za sobą określone skutki prawne dla umów cywilnoprawnych:
- zobowiązania wynikające z umów zlecenia i umów o dzieło są automatycznie uwzględniane w umowie,
- nie pozwala na uregulowanie długów wynikających z tych umów zawartych przed iw dacie rozpoczęcia postępowania naprawczego,
- dalszego wykonywania umowy,
- strony mogą rozwiązać umowę zgodnie z warunkami umowy lub przepisami Kodeksu Cywilnego.
Restrukturyzacja to ogromny temat, który zajmuje dużo miejsca w systemie prawnym. Wprowadzenie strefy chroni jednak miejsca pracy oraz chroni prawa wierzycieli i pracowników.