Zaproszenia ślubne – przygotowywać je samemu, kupić szablon, czy dać przygotować specjalistom od podstaw?

Zaproszenia

Zaproszenia ślubne – przygotowywać je samemu, kupić szablon, czy dać przygotować specjalistom od podstaw?

Zaproszenia ślubne – przygotowywać je samemu, czy powierzyć je specjalistom?

Ślub to jedno z najdonioślejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka, które staramy się przygotować w taki sposób, by było ono jak najmilej zapamiętane – zarówno przez nas, jak i przez gości. Niezwykle istotną częścią przygotowań są zaproszenia ślubne, które coraz częściej państwo młodzi przygotowują samodzielnie, oddając je potem tylko do druku. Jakie są wady i zalety samodzielnego przygotowania zaproszeń ślubnych i czy lepiej jest jednak powierzyć to zadanie specjalistom od designu?

Zaproszenia ślubne – kiedy zacząć o nich myśleć?

Każdy element ślubu powinien zostać skrupulatnie przygotowany, a cały proces jest długotrwały. Nie ma tu miejsca na pośpiech, gdyż łatwo można by było przeoczyć jakiś niezwykle istotny szczegół https://www.coniecopapieru.com. Pamiętać należy także o tym, że jakikolwiek element przygotowań do ceremonii chcemy zlecić, musimy się liczyć z długim oczekiwaniem na zrealizowanie każdego z nich. Zaproszenia ślubne nie są tu wyjątkiem i przyjmuje się, że powinny one zostać zamówione na pół roku przed planowaną datą ślubu, czyli całkiem sporo. Nawet w przypadku samodzielnego ich przygotowania lub kupowania szablonu, powinno być to zrobione odpowiednio wcześniej. Pamiętać też należy o tym, że w tych przypadkach trzeba zadbać także o oddanie zaproszeń ślubnych do druku.

Pierwsza opcja – powierzenie przygotowania zaproszeń ślubnych designerowi robiącemu je od podstaw

Jedną z najpowszechniejszych form przygotowania zaproszeń ślubnych jest zlecenie tego procesu grafikom. Może być to grafik działający samodzielnie lub całe biuro graficzne. Coraz więcej jest specjalistów zajmujących się grafiką, którzy specjalizują się właśnie w zaproszeniach ślubnych i innych podobnych projektach. Wąska specjalizacja takich grafików to gwarancja satysfakcji, gdyż nie tylko posiadają one specjalistyczne umiejętności, ale także doskonale znają się na trendach, a te co roku się zmieniają. Zaproszenia ślubne są coraz bardziej wymyślne, drukowane mogą być na przeróżnych materiałach i przyjmować mogą dość niekonwencjonalne formy.

Opcja pośrednia – zamówienie szablonu i uzupełnienie go własną treścią

Zaproszenia ślubne można kupić też w postaci niemal gotowych projektów, czyli szablonów, które dostępne są w wielu wyspecjalizowanych sklepach sprzedających pliki cyfrowe. Takie szablony można też znaleźć na głównych światowych platformach e-commerce, na których projektanci – zarówno specjaliści, jak i amatorzy z zapałem – oferują przygotowane przez siebie pliki zawierające już grafikę, a zamawiający mogą spersonalizować szablon poprzez dodanie własnego tekstu, a także wybór chociażby czcionek i ich zestawienie.

Często szablony takie dostępne są też w wielu wariantach kolorystycznych i można wybrać ten, który najbardziej pasuje do sytuacji. Tekst warto przygotować w oparciu o rozmaite przykłady i poradniki obecne w sieci i w mediach społecznościowych. Internet jest kopalnią różnych ciekawych tekstów i wzorów na idealny tekst zaproszenia ślubnego. Znajdą się zarówno bardziej tradycyjne formy zaproszenia, jak i takie, które w pełni odzwierciedlają ducha współczesności. W obu przypadkach zalecana jest oczywiście personalizacja treści zaproszenia – bezmyślne przeklejanie treści jest niemile widziane, a do tego czasami może złamać czyjeś prawa autorskie.

A gdyby tak przygotować zaproszenie od podstaw?

Znakiem dzisiejszych czasów jest wszechobecna personalizacja i chęć robienia wszystkiego samodzielnie. Doskonale trend ten podchwycił rynek. Dziś wiele rzeczy można przygotować samemu w prosty sposób, korzystając z narzędzi online lub oprogramowania instalowanego na komputerze. Bardzo często można zrobić to nawet za darmo. Zaproszenia ślubne nie są tu wyjątkiem i istnieje sporo narzędzi, dzięki którym można przygotować w sieci własne zaproszenie ślubne nawet wtedy, kiedy nie posiada się wybitnych zdolności graficznych. Wszystko opiera się na działaniach typu „przeciągnij i upuść”.

Liczne aplikacje dostępne w trybie online pozwalają na szybkie stworzenie różnego rodzaju projektów z gotowych elementów, dodatkowo dając możliwość wgrania własnych zdjęć i grafik, które mogą być zrobione przez nas, ale także pobrane być mogą ze stocków zawierających kolekcje zdjęć i grafik udostępnianych na licencji CC0 i innych licencjach, które pozwalają na nieodpłatne z nich korzystanie w celach osobistych i niekomercyjnych. Takie graficzne narzędzia online często posiadają też wiele praktycznych wskazówek i porad dotyczących zasad designu, w tym zestawiania ze sobą różnych czcionek. Bywa, że nawet zupełny amator stworzyć może wspaniałe zaproszenia.

Na co uważać, kiedy przygotowuje się zaproszenia ślubne samodzielnie?

Takie samodzielne przygotowanie zaproszeń wiąże się jednak z kilkoma pułapkami, a wiążą się one przede wszystkim z oddaniem projektu do druku. Po pierwsze, trzeba pamiętać o tym, by oddać zaproszenie, które przygotowane będzie w przestrzeni barwy CMYK, czyli w standardzie przeznaczonym właśnie do druku. Bez tego może okazać się, że barwy, które widzieliśmy na monitorze, będą zupełnie inaczej wyglądać niż te, które ukażą się na zaproszeniu po wydrukowaniu. dzieje się tak dlatego, że przestrzeń kolorystyczna RGB i sRGB, które dominują w tego typu narzędziach online, składają się z niezwykle jaskrawych i nierealistycznych kolorów, które nie występują w druku. Do tego kolor inaczej zachowuje się na podświetlanym monitorze, a inaczej w świetle naturalnym. 

Pobrany projekt można otworzyć w którymś z darmowych programów i przekonwertować go z przestrzeni RGB czy sRGB na przestrzeń CMYK. Jeżeli posiada się więcej zacięcia, można od razu przygotować projekt w jednym z darmowych programów oferujących pracę w przestrzeni CMYK. Zanim zacznie się tworzyć, powinno pozyskać się informacje od konkretnej drukarni, jakie ustawienia zastosować w swoim programie i jakie mają oni wymagania formalne https://www.coniecopapieru.com/portfolio_category/zlocone/. Przed samodzielnym przygotowaniem każdego materiału, który ma być wydrukowany, trzeba się kontaktować właśnie z konkretną drukarnią, którą powinno się więc wybrać przed rozpoczęciem projektowania. 

Każdy z wymienionych sposobów posiada swoje wady i zalety. To, na którą opcję się zdecydujemy, zależy w dużym stopniu od naszych wymagań, preferencji i charakteru, a także posiadanych umiejętności. Jeżeli posiadamy budżet i zależy nam po prostu na tym, by cała praca została zrobiona za nas, najlepiej będzie powierzyć projekt zaproszeń ślubnych studiu graficznemu. W przypadku chęci włączenia w proces energii i poczynienia personalizacji, pozostałe dwie opcje mogą okazać się znacznie lepsze.