Pozycjonować czy kupować reklamę w wyszukiwarce?

Marketing

Pozycjonować czy kupować reklamę w wyszukiwarce?

W dzisiejszych czasach pozyskiwanie klientów dla własnej firmy z jednej strony jest proste, a z drugiej – niekoniecznie. Wszystko ze względu na stale rosnącą wagę Internetu w życiu każdego z nas. Współcześnie oczywistym stało się, że gdy szukamy jakiegoś produktu lub usługi po prostu wyciągamy telefon lub komputer i to w nim sprawdzamy, gdzie dostać je najtaniej i najszybciej. Właśnie dlatego rozsądne stało się, by każda firma posiadała jak najatrakcyjniejszą stronę internetową ze swoją ofertą, a jeszcze logiczniejsze – by inwestowała w to, by pojawiała się w wynikach wyszukiwania jak najwyżej. To z kolei można osiągnąć na dwa sposoby: bezpośrednio kupując tę pozycję, albo też korzystając z usługi, jaką jest pozycjonowanie stron https://www.wildmoose.pl/pozycjonowanie-sklepow-internetowych/. Czym tak naprawdę różnią się te dwa sposoby i w który najlepiej zainwestować?

Zalety i wady kupowania reklamy w wyszukiwarce

Na czym polega kupowanie reklamy w Google’ach (a zatem najbardziej rozpoznawalnej i, umówmy się, zdecydowanie najczęściej używanej wyszukiwarce internetowej)? Sytuacja jest prosta – wybieramy odpowiednie słowa kluczowe, pod którymi chcemy się znaleźć, a następnie ustalamy dzienny budżet na reklamy. Płacimy przy tym wyłącznie za skuteczne reklamy, a więc takie, w które ewentualny klient kliknął i które doprowadziły do przeniesienia go na naszą stronę. Jest to więc bardzo wymierny i skuteczny, a także możliwy do zweryfikowania sposób na rzeczywiste pozyskiwanie nowych osób zainteresowanych naszą ofertą.

Tak naprawdę jednak nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Im więcej słów kluczowych wybierzemy, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Popularne frazy również będą nas słono kosztowały – właśnie dlatego zazwyczaj będziemy musieli skorzystać z usług osoby czy firmy, która odpowiednio optymalizuje naszą kampanię, pozwalając skupiać się wyłącznie na tych słowach, które przyniosą nam wymierny efekt. 

Główną wadą jest tutaj to, że jest to po prostu drogie. Kolejną – nie przynosi ono żadnych korzyści samej stronie. Jeżeli zatem przestaniemy płacić za reklamę bezpośrednią, tak naprawdę zostajemy z niczym – nasza strona nie jest już promowana, ani też nie jest wyżej w wynikach wyszukiwania. Przynajmniej do czasu, gdy nie zdecydujemy się na kolejną kampanię reklamową. Inwestując więc w reklamę zastanówmy się, czy po prostu zwróci się ona w ewentualnych klientach. Zawsze możemy przetestować, określając niewielki czas emisji owych reklam.

Pozytywne i negatywne rzeczy płynące z pozycjonowania stron

Choć pozycjonowanie stron zakłada to samo, co kupowanie reklam, a więc pojawienie się danych witryn na szczycie wyników wyszukiwania (albo na ich topowych pozycjach), tak naprawdę na tym kończy się podobieństwo tej drugiej metody. Nic tutaj bowiem nie kupujemy bezpośrednio od Google’a. Dobrze przeprowadzony proces pozycjonowania stron sprawia, że po trafieniu na najwyższe pozycje nie płacimy mnóstwo pieniędzy Google – w końcu trafiamy tam „naturalnie”. Zamiast tego płacimy diametralnie niższy abonament firmie, która zajmuje się właśnie pozycjonowaniem i do której należy to, by strona naturalnie trafiła do tak zwanej „topki”.

Największą wadą jest to, że to wszystko nie dzieje się od razu – na efekty pozycjonowania stron możemy czekać nawet długimi miesiącami, a to wszystko zależy nie tylko od skuteczności wybranej przez nas firmy zajmującej się tym, ale też od konkurencji pod daną frazą, na której się skupiamy. Wadą jest również to, że abonament płacimy niezależnie od skuteczności – nieważne więc, czy nasza aktualna pozycja przynosi nam jakiekolwiek wymierne korzyści, czy też nie zarabia nic (co jest częste na pierwszych etapach całego procesu), zapłacić będziemy musieli. Przede wszystkim zatem decydując się właśnie na to musimy uzbroić się w cierpliwość, a przede wszystkim nie spodziewać się niesamowicie szybkich korzyści, nastawiając się bardziej na długofalowe działanie.

Olbrzymim plusem inwestowania w pozycjonowanie stron jest fakt, że tak naprawdę przynosi nam o wiele więcej korzyści – niekoniecznie związanych z samą pozycjonowaną frazą. Mimochodem bowiem cała strona „rośnie w oczach Google”, na czym mogą skorzystać również mniej popularne, ale także przynoszące jakiś ruch i realne korzyści frazy. Dlatego właśnie kluczowy okazuje się odpowiedni plan i regularne działania. Pamiętajmy też, że już po osiągnięciu sukcesu za jego utrzymanie płacić będziemy znacznie mniej, a i koszt całej usługi jest znacznie mniejszy, niż w przypadku bezpośredniej reklamy.

Podsumowanie – w co tak naprawdę zainwestować?

Jeżeli dysponujemy odpowiednio wysokim budżetem, nic nie stoi na przeszkodzie, by nie skorzystać z obu wspomnianych powyżej metod promowania własnej strony w internecie – ba, jest to nawet najlogiczniejsze rozwiązanie. Wszystko ze względu na to, że pozycjonowanie stron https://www.wildmoose.pl/pozycjonowanie-stron/ – jak już zostało przez nas wspomniane – wymaga od nas cierpliwości i zazwyczaj trwa bardzo długo, w międzyczasie nie przynosi żadnych efektów. Ten „międzyczas” właśnie możemy wypełnić reklamami wykupionymi przez nas – i choć wydamy więcej, pozwolą nam one przeczekać okres, kiedy to naturalny efekt pozycjonowania nie jest widoczny.