Gdzie zorganizować konferencję?

konferencje i eventy

Gdzie zorganizować konferencję?

Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo trudny zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Ci drudzy są zmuszani stale dbać o rozwój swoich pracowników, tak by byli oni w stanie sprostać wymaganiom rynku, zaś pracownicy muszą spełniać oczekiwania pracodawców w tym zakresie. Są jednak również wymagający i oczekują, że pracodawcy stworzą im odpowiednie warunki do rozwoju. Organizacja konferencji w ciekawych miejscach jest jedną z bardziej powszechnych praktyk, które stymulują pracowników do rozwoju. 

Po co organizować konferencję?

Na dzisiejszym rynku, aby sprostać stale rosnącym wymaganiom klientów, trzeba przykładać bardzo wiele uwagi do dbałości o jakość swoich produktów oraz świadczonych usług. Nieodzowne do tego jest regularne szkolenie pracowników w wielu zakresach. Po pierwsze trzeba stale podnosić ich poziom merytoryczny, jeśli chodzi o kwestie związane z branżą, w której się działa. Jest to niezwykle ważne, aby nie zostawać w tej kwestii w tyle za konkurencją, która w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo agresywna. Drugim aspektem jest to, co często jest pomijane zarówno w mniejszych firmach, jak i w większych korporacjach, choć w ostatnich latach zaczęto przykładać do tego coraz więcej uwagi. Mianowicie chodzi o kompetencje miękkie. Należy do nich szerokie spektrum umiejętności związanych z radzeniem sobie ze stresem, organizacją pracy, umiejętnością komunikacji lub sprzedażą bezpośrednią. Tego wszystkiego raczej nie uczy się w szkołach, a nawet na studiach, przez co obowiązek rozwijania własnych kompetencji w tym zakresie spoczywa na pracownikach oraz ich pracodawcach, dla których niezwykle istotne jest, aby pracownicy byli coraz wydajniejsi. Organizacja konferencji szkoleniowych jest najlepszą metodą na przekazywanie pracownikom wiedzy, której później się od nich wymaga. Aktualnie, gdy na rynku są niedobory pracowników w niemalże każdej branży, trudno o wykwalifikowanych specjalistów, którzy dysponują wszystkim kompetencjami, których życzyłby sobie ich szef. Dlatego też organizacja konferencji, zarówno z zakresu tematyki z konkretnej branży, jak i konferencji, na których pracowników przeszkoli się, chociażby z zakresu obsługi klienta stały się już standardem w firmach dbających o poziom swoich kadr. 

Gdzie warto zorganizować konferencję?

Organizowanie konferencji nie jest jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza gdy w grę wchodzi przeszkolenie w jej czasie większej liczby osób. Rzadko kiedy firmy dysponują tak pokaźnymi biurami, aby można było wygodnie zorganizować tam konferencję. Bardzo popularne stało się organizowanie konferencji w odległych od właściwego biura firmy lokalizacjach. Ma to dwie zalety. Po pierwsze można po prostu pod zlecić zewnętrznej firmie większość kwestii logistycznych, a pracownikom po prostu wypłacić dodatkowy ryczałt, aby mogli sobie dojechać we wcześniej określone miejsce. Po drugie, ma to również ciekawy wymiar psychologiczny. Pozwala bowiem pracownikom na odcięcie się od codziennych obowiązków i zajęcie się tym, o czym jest mowa na szkoleniu lub kursie. Według psychologów taka zmiana miejsca pobytu ma bardzo duży wpływ na poziom przyswajania wiedzy oraz koncentracji na danym zagadnieniu. Można więc dzięki temu osiągnąć zdecydowanie lepsze rezultaty. Miejsc w Polsce na organizowanie konferencji jest bardzo dużo, więc ze znalezieniem odpowiedniej lokalizacji nie powinno być problemu. Pracownicy korporacji chwalą sobie firmy, które wysyłają ich na szkolenia w odległe i ciekawe miejsca turystyczne. Mogą to być na przykład regiony górskie, mazury albo tereny nadbałtyckie. W końcu optymalny czas nauki w skali doby jest ograniczony, a pracownicy, którzy będą mieli warunki do rozerwania się i wyciszenia, z pewnością kolejnego dnia kursu będą dysponowali o wiele większym zapałem i koncentracją. 

Odpowiednie obiekty do organizowania konferencji

Miejsc do zorganizowania takiego firmowego wyjazdu jest dość dużo. Jeśli ktoś nie chce opuszczać miasta, w którym mieści się biuro firmy, warto przeszukać oferty lokalnych hoteli. Wiele z nich dysponuje salami konferencyjnymi, które udostępnia na godziny. Można tam zorganizować konferencję samemu, lub zatrudnić do tego dodatkowe firmy, na przykład cateringowe. Organizacja konferencji kilkudniowych o wiele lepiej wyjdzie jednak w obiektach zlokalizowanych na przedmieściach. W okolicach większych miast jest wiele obiektów, które specjalizują się w przyjmowaniu gości firmowych i organizowaniu konferencji. Znajdzie się w nich na miejscu świetnie wyposażone sale konferencyjne z odpowiednim nagłośnieniem i sprzętem elektronicznym, a także co najważniejsze spokój i ciszę ze względu na nieco większą odległość od codziennego zgiełku miasta. Decydując się jednak na dalszy wyjazd i organizację konferencji w dalszych rejonach, najlepiej jest szukać dedykowanych do tego obiektów na portalach ogłoszeniowych. W Polskich górach oraz nad morzem jest cała masa hoteli, które specjalizują się w takich konferencjach. Można tam zlecić organizację całego wydarzenia od podstaw, a pracownicy danej firmy, oraz szkoleniowcy, przyjeżdżając „na gotowe” nie muszą się o nic martwić.