Leczenie stomatologiczne zaczyna z powodzeniem od kilku lat wykorzystywać najnowsze technologie. Dzięki czemu wizyty na fotelu dentystycznym przestają się już kojarzyć z bólem i strachem. Najnowocześniejsza metoda leczenia stomatologicznego jest leczenie z wykorzystaniem mikroskopu. Ta metoda charakteryzuje się niezwykłą precyzyjnością, bezpieczeństwem i wysoką skutecznością. Niestety leczenie zębów u stomatologa w ten sposób nie jest tanim procesem, jednak na pewno tańszym niż całkowite usunięcie chorego zęba i zastąpienie go implantem.
Mikroskopy SĄ wykorzystywane przy leczeniu zębów metoda kanałowa. Dzięki tej metodzie takie leczenie jest nawet o 50 procent bardziej skuteczne od leczenia w tradycyjny sposób, ponieważ pomaga dotrzeć w nawet najdalsze zakamarki kanałów zębowych, niewidocznych dla dentysty gołym okiem, a właśnie od prawidłowego i dokładnego wypełnienia kanału zależy powodzenie leczenia.
Jak wygląda leczenie stomatologiczne z wykorzystaniem mikroskopu
Jak wcześniej wspomniano mikroskop jest najczęściej stosowany przy leczeniu kanałowym, chirurgii stomatologicznej, a także w leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Jego wykorzystanie w leczeniu stomatologicznym ułatwia prawidłowe i precyzyjne wykonanie resekcji korzeni zębowych, a także daje możliwość zlokalizowania mikrouszkodzeń, ran i złamań zębów. Dzięki mikroskopowi dentysta trakcie leczenia jest w stanie określić kształt, długość, a także uszkodzenia korzenia. Takie leczenie umożliwia także bardziej wygodna pozycje dla dentysty, który wykonuje zabieg, a także równomierne oświetlenie miejsca pracy. Całość leczenia z wykorzystaniem mikroskopu jest także o wiele krótsza od tradycyjnej metody, dlatego jest polecana osobom, dla których sama myśl o wizycie u dentysty powoduje dyskomfort. Przy leczeniu stomatologicznym wszelkich ognisk próchnicznych mikroskop także znajduje swoje zastosowanie. Dzięki dokładnemu obrazowi wyświetlanemu dla dentysty jest on w stanie oczyścić ząb z próchnicy w sposób nienaruszający zdrowej części uzębienia, a także zlokalizować, nawet minimalne ogniska próchnicy, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do uszkodzenia zęba w dużym stopniu. Mikroskop w trakcie wykonywania zabieg jest najczęściej umieszczany nad Głową pacjenta, który przebywa w pozycji leżącej, ta pozycja, pozwala na wygodne ułożenie ciała, a także zmniejsza napięcie mięśni, czyli także odczuwanie ewentualnego bólu. Leczenie stomatologiczne z mikroskopem, często jest także wspomagane za pomocą edometru, które jest w szybki i prosty sposób, a przede wszystkim bezbolesny dla pacjenta zmierzyć długość kanału danego zęba. Dentyści stosujący specjalistyczny sprzęt najczęściej wykonują zabiegi pod znieczuleniem miejscowym, przez co zabieg jest w pełni bezbolesny dla pacjenta na fotelu.
Nie tylko nowoczesny sprzęt, ale także wysoki standard leczenia
W gabinetach, których zastosowanie znajdują mikroskopy w trakcie leczenie stomatologicznego można być pewnym, że trafia się pod opiekę najlepszej klasy specjalistów z tej dziedziny. Obsługa takiego sprzętu wymaga od dentysty fachowej wiedzy i umiejętności, co przekłada się także na jakość wykonywanej usługi stomatologicznej. Dlatego też za wizytę w takiej placówce trzeba zapłacić nieco więcej niż w zwykłym gabinecie dentystycznym. Dodatkowo nowoczesne akcesoria ułatwiają przebieg leczenia. W wielu gabinetach wykorzystujących nowoczesne technologie nie spotka się już nieprzyjemnych i niewygodnych wałków glinianych wypychanych w jamę ustną w celu redukcji śliny. W tym celu stosuje się tam najczęściej specjalne koferdamy, które izolują ząb od pozostałej części jamy ustnej w sposób komfortowy zarówno dla pacjenta, jak i stomatologa.
Koszty leczenia
W zależności od skomplikowania leczenia stomatologicznego ceny takiej wizyty wahają się od 500 złotych do nawet 2500 tysiąca złotych. Wszystko zależne jest od tego, czy leczeniu jest poddawany ząb jedno, czy wielokorzeniowy. Także duże znaczenie ma to, czy leczeniu stomatologicznemu Jest poddawany ząb trzonowy, czy siekacz, ponieważ budowa tych dwóch zębów jest całkiem odmienna. Niestety obecnie tego typu zabiegi, nie są w żaden sposób refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego też całość kosztów leczenia pacjenci muszą pokrywać z własnej kieszeni.
W Polsce tego typu zabiegi wykonywane są najczęściej w dużych miastach jak Warszawa, Gdańsk czy Bydgoszcz. Chcąc skorzystać z takiego leczenia stomatologicznego, należy w tradycyjny sposób umówić się na wizytę w prywatnym gabinecie, gdzie następnie to stomatolog określi zakres leczenia. Pomimo wysokich kosztów metoda ta znajduje coraz więcej zwolenników ze względu na to, że leczenie stomatologiczne wykonywane w tej metodzie jest bardzo skuteczne i nie wymaga najczęściej kolejnych wizyt w gabinecie związanych z bólem danego zęba. Wszystko to za sprawą wysokiej precyzji i dobrej widoczności, która umożliwia dentyście na wykonanie leczenia w sposób prawidłowy.