MONTAŻ ROLET OKIENNYCH – NAJLEPSZY SPOSÓB

Dom-

nieruchomości-

wnętrza

MONTAŻ ROLET OKIENNYCH – NAJLEPSZY SPOSÓB

Jak zamocować rolety okienne – co warto wiedzieć

Rolety okienne są bardzo dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem przy ochronie pomieszczeń domowych przed nadmiernym nasłonecznieniem. W doskonały sposób zapewniają również poczucie prywatności i intymności wszystkim domownikom. Są świetnym dodatkiem dekoracyjnym, ich różnorodność i nietuzinkowość wzorów oraz kolorów pozwoli na dobranie idealnej propozycji do każdego wnętrza. Rolety okienne przydają się szczególnie letnią porą, kiedy słońce mocno przebija się przez okna, powodując wysokie nagrzewanie się pomieszczeń. Są doskonałą alternatywą dla ciężkich i niewygodnych zasłon lub starych i niemodnych żaluzji. A co najważniejsze, do ich montażu nie jest potrzebny żaden specjalista. Ich montaż jest łatwy, szybki i każdy sobie z nim poradzi.

Montaż rolet okiennych – jak się przygotować?

Jeżeli chcesz zamontować w swoim domu rolety okienne, warto abyś zapoznał się z kilkoma faktami dotyczącymi ich montażu. Te informacje z pewnością sprawią, że ich instalacja będzie łatwa, szybka i przyjemna. https://roletypolska.pl/oslony-wewnetrzne/rolety-dzien-noc-krakow/

Jest kilka podstawowych informacji, o których każdy, kto podejmuje się montażu rolet okiennych powinien wiedzieć zanim przystąpi do pracy. Uniknie się wówczas, niepożądanych efektów oraz nie zmarnuje się swojej pracy, a także zakupionego produktu.

RODZAJ

Pierwszą, istotną, jak nie najważniejszą rzeczą jest rodzaj rolet. Na rynku dostępnych jest ich mnóstwo. Rolety okienne dzieli się ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, wzór, konstrukcję lub stopień przepuszczalności światła (warto wziąć te kryteria pod uwagę przy ich zakupie).

Do najpopularniejszych typów rolet zaliczamy:

– rolety ekranowe (rozwijane)

– rolety rzymskie

– rolety plisowane

– rolety dzień – noc

SPOSÓB MOCOWANIA

Ważnym punktem jest też sposób mocowania rolet okiennych. Są wśród nich takie, które mocuje się na suficie, ścianie i bezpośrednio na ramie okna. Dostępne są także rolety zawierające kasety, w których chowany jest materiał i cały mechanizm. Dzięki temu ich wygląd jest bardziej estetyczny.

WYMIARY

Kolejnym bardzo ważnym punktem przy montażu rolet okiennych jest zwrócenie uwagi na ich wymiary. Bardzo ważne jest, aby dokonać prawidłowego pomiaru okna. Pozwoli to na uniknięcie kłopotów z montażem i piękny estetyczny wygląd. Źle dobrana roleta nie będzie spełniała swojej funkcji i w rezultacie będzie zbędna lub niemożliwy stanie się jej montaż. Przy posiadaniu okien o niestandardowych wymiarach,warto rozważyć zakup rolet robionych na wymiar.

CZĘŚCI POTRZEBNE DO MONTAŻU

Pomimo tego, że rolety okienne mocuje się w szybki i łatwy sposób należy zwrócić uwagę czy posiadamy wszystkie niezbędne elementy, aby prawidłowo zainstalować taką roletę na naszym oknie. Wśród nich znajdują się:

-materiał,

– mechanizmy,

– prowadnice,

– uchwyty,

– kasety,

– łańcuszki i żyłki.

Oczywiście należy sprawdzić czy dany rodzaj posiada te wszystkie elementy.

Kiedy, wykonamy wszystkie powyższe czynności możemy przystąpić do działań właściwych i zabrać się za montaż rolety na oknie.

Montaż rolet okiennych – sposób inwazyjny i nieinwazyjny – który wybrać?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje montażu rolet okiennych, jest to montaż inwazyjny i nieinwazyjny. Na który się zdecydować? Który wybrać? Wszystko zależy od naszych preferencji.

MONTAŻ INWAZYJNY

Jak sama nazwa wskazuje, inwazyjny montaż rolet polega na większym nakładzie pracy i wymaga umiejętności posługiwania się wiertarką. Taki rodzaj montażu polega na wywierceniu otworów na ścianie, suficie lub w niektórych przypadkach ramie okiennej, po to, aby przykręcić do nich elementy mocujące roletę (kasety, rolki itp.).

Inwazyjną metodę montażu najczęściej używa się przy roletach wolnowiszących (rozwijanych), kasetowych, typu dzień – noc, plisowanych i rzymskich.

Do tego sposobu montażu niezbędne będą takie elementy jak: wiertarka, poziomica, kołki rozporowe i wkręty.

MONTAŻ NIEINWAZYJNY

Nieinwazyjny sposób montowania rolet, jest doskonałą alternatywą w przypadku braku miejsca na zrobienie otworów nad oknem, a także dla osób nieposiadających wiertarki i chcących zachować nienaruszony wygląd swojego okna i pomieszczenia. Taki rodzaj instalacji możliwy jest praktycznie dla każdego rodzaju rolet.

 Jeżeli jesteś w grupie osób, która zdecydowała się na nieinwazyjny montaż rolet okiennych to musisz wiedzieć, że istnieją dwa sposoby, dzięki którym zainstalujesz swoje rolety w bezpieczny i łatwy sposób, bez naruszania struktury ściany, okna czy sufitu.

Przyklejanie

Pierwszy z nich to przyklejanie. Przykleić można przeznaczone do tego rolety kasetowe i rzymskie. Listwy lub kasety przytwierdza się do ramy lub szyby okiennej. Warto pamiętać, że przy przyklejaniu rolet należy dokładnie odtłuścić wszystkie fragmenty okna, do których zawarte będą elementy konstrukcyjne rolety. Pozwoli to na lepsze działanie kleju i sprawi, że roleta będzie mocniej przytwierdzona do okna. Aby uzyskać najlepszy efekt można przetrzeć okno szmatką lekko nasączoną acetonem.

Mocowanie na uchwytach

Ten sposób bezinwazyjnego montażu rolet okiennych jest bardzo popularnym rozwiązaniem i szczególnie sprawdza się przy roletach wolnowiszących (wszystkie typy). Dzięki specjalnym uchwytom, roleta stabilnie wisi na ramie okiennej. Haczyki są bardzo trwałe i wytrzymałe, bez problemu utrzymują roletę w skuteczny sposób. Są też wystarczająco cienkie, co umożliwia swobodne zamykanie i otwieranie okna. W większości przypadków uchwyty dodatkowo posiadają powłokę przylepną, co powoduje ich dodatkowe wzmocnienie.

 Pomimo tego, że montaż rolet okiennych wydaje się trudnym i skomplikowanym zadaniem, to na pewno poradzi sobie z nim każda osoba. Jest to praca, nie wymagająca szczególnych umiejętności, a prawidłowo dobrany sposób montażu i precyzyjne jego wykonanie gwarantuje sukces i osiągnięcie celu.