Uchwyty do smartfonów – czym się różnią, jakie wybrać i gdzie zamocować?

akcesoria-

telefony

Uchwyty do smartfonów – czym się różnią, jakie wybrać i gdzie zamocować?

Obecne czasy same wymuszają na nas używanie smartfonów. Są dobre w zasadzie do wszystkiego. Sprawdzają się jako komunikatory, nawigacje GPS, aparaty fotograficzne i wiele innych. Używamy ich w domu, w samochodzie, w szkole, na uczelni, w pracy. Jednak podczas jazdy szczególnie powinniśmy się wystrzegać używania smartfonów – zwłaszcza trzymając je w ręce. Dlatego tak ważne są uchwyty do smartfonów. Dzięki nim można swobodnie używać nawigacji samochodowej w telefonie oraz rozmawiać przez telefon na trybie głośnomówiącym bez trzymania telefonu w dłoni.

Rodzaje uchwytów do smartfonów – podział ze względu na mocowanie w samochodzie

Uchwyty do smartfonów mocowane w samochodzie dzielą się na uchwyty mocowane na szybie. Zamontowaną mają przyssawkę, która zapewnia bardzo prosty montaż, przystępny dla każdego. Takie uchwyty nie mogą być jednak zbyt duże, ponieważ mogą zasłaniać pole widzenia, a tym samym doprowadzić do kraksy bądź wypadku. 

Uchwyty do smartfonów mogą być mocowane do kratki nawiewu. Jest to bardzo pomysłowe rozwiązanie, gdyż w żadnym stopniu taki uchwyt nie przysłania pola widzenia kierowcy. W tym przypadku trochę trudniejszy jest montaż, ponieważ wiąże się on z pogorszeniem cyrkulacji powietrza w samochodzie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ kratka nawiewu zostaje częściowo przesłonięta przez uchwyt i spoczywający w nim smartfon. Na kratce nawiewu można również zainstalować uchwyt magnetyczny. I ten wynalazek będzie ograniczał cyrkulację. 

Na rynku istnieją uchwyty mocowane do slotu CD. Również bardzo pomysłowe rozwiązanie. Smartfon jest zawsze pod ręką, również nie zasłania pola widzenia kierowcy, a dodatkowo w samochodzie nie powstaje niepożądana plątanina kabli. Takiego rodzaju uchwyty zazwyczaj mają jeden minus  – mianowicie, przeznaczone są raczej do lekkich urządzeń. 

Uchwyty do smartfonów mogą być mocowane na desce rozdzielczej. Nie ma znaczenia w którym miejscu. Jednak to rozwiązanie również w pewien sposób ogranicza lekko pole widzenia. I, niestety, stwarza to bardzo dobre warunki do stłuczki.

Uchwyty służą nie tylko do nawigacji GPS w telefonie. Smartfony mogą również umilić podróż pasażerom siedzącym z tyłu. Taki telefon najczęściej mocuje się na uchwycie zamontowanym na zagłówku. Trzeba zadbać o to, aby tak zamocowany uchwyt nie stwarzał niebezpieczeństwa podczas różnych sytuacji na drodze. Przy bardziej wymagających dzieciach będzie niezbędny.

Od czego zależy miejsce montażu uchwytu do smartfonów?

Kiedy już zdecydujemy się, że taki uchwyt będzie nam potrzebny i mamy na niego określony budżet, warto zastanowić się, jak najczęściej korzystamy ze smartfona w trakcie jazdy. Rozmawiamy z rodziną i znajomymi, czy może korzystamy z GPS? Jeżeli dobrze odpowiemy na te pytania, wtedy miejsce montażu będzie jasne. Rozmawianie w czasie jazdy nie wpływa zbytnio na montaż uchwytu do smartfonów. Ważne, by nie ograniczał widoczności. Jeśli chodzi o używanie smartfona jako nawigacji, warto usytuować go jak najbliżej, aby mieć kontrolę nad nawigacją i sprawdzać drogę co jakiś czas, bądź wprowadzić jakieś poprawki do trasy.

Doskonałe uchwyty do smartfonów – na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego?

Jakość wykonania jest bardzo ważna podczas takich zakupów. Istotne jest, aby zakupiony uchwyt posłużył nam wiele miesięcy, a nawet lat. Im trwalsze materiały zostały wybrane, tym lepiej, ponieważ tym dłużej taki uchwyt podziała. Tutaj również odgrywa rolę cena takiego uchwytu – im lepsze materiały, tym będzie ona wyższa. 

Czynnikiem, który też jest istotny, jest dostęp do gniazda ładowania. Bateria w smartfonach jest bardzo kiepska, nie można jej ufać, w każdej chwili telefon może się rozładować, dlatego wtedy warto mieć pod ręką kabel, który zostanie szybko wetknięty w smartfon i nie zajdzie konieczność wyciągania telefonu z uchwytu.

Możliwość ustawiania pozycji wyświetlacza również jest cennym dodatkiem. Najlepiej jest, kiedy uchwytem można swobodnie poruszać, aby ustawić sobie lepszy widok na ekran. Nie trzeba wtedy wyjmować telefonu i przestawiać uchwytu w inne miejsce, wystarczy skorzystać z opcji przechylania. To rozwiązanie jest bardzo wygodne, jeżeli różne osoby kierują jednym samochodem, zmieniają się w trakcie podróży.

Na rynku znajdują się uniwersalne uchwyty do smartfonów i te dedykowane konkretnym modelom. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Uniwersalne uchwyty mają to do siebie, że będą pasować przy obecnym telefonie i przy przyszłym również. Do jednego uchwytu można włożyć telefon żony, męża czy córki. Drugi przypadek daje większą stabilność urządzeniu, dzięki czemu ma się pewność, że telefon nagle nie znajdzie się na podłodze.

Wybór doskonałego uchwytu do smartfona nie jest łatwy. Pod uwagę trzeba wziąć mnóstwo czynników, a także budżet. Jednak tak obfita oferta sprawi, że każdy znajdzie dla siebie coś idealnego, co sprawdzi się wielu sytuacjach. W końcu jest to wybór na wiele lat, gdyż uchwyty można montować w każdym samochodzie. Ważne, by montaż był stabilny, a głowa kierowcy spokojna.