Fizjoterapeuta to osoba, która może pochwalić się posiadaniem wielu niezbędnych kompetencji. Aby móc wykonywać ten niezwykle ważny zawód, nie wystarczy ukończyć kursu dla fizjoterapeutów. Fizjoterapeuci muszą posiadać kierunkowe wykształcenie medyczne . Program studiów obejmuje przedmioty, których uczą się również pielęgniarki oraz lekarze. Tylko doświadczony i odpowiednio wykwalifikowany fizjoterapeuta jest w stanie w sposób prawidłowy pomóc pacjentowi. W naszym kraju pracuje w tej chwili kilkadziesiąt tysięcy fizjoterapeutów posiadających tytuł magistra. W niniejszym artykule w sposób dokładny opisujemy, kim jest fizjoterapeuta oraz jaką rolę pełnią kursy dla fizjoterapeutów. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Fizjoterapeuta – kto to?
Fizjoterapeuta dawniej nazywany był rehabilitantem. Jest to osoba, która zajmuje się rehabilitacją pacjentów na wiele dostępnych sposobów. W tym celu stosuje rozmaite bodźce fizyczne – mowa tutaj na przykład o gimnastyce leczniczej, kąpielach leczniczych, polu elektromagnetycznym czy laseroterapii. Ponad dziesięć lat temu doszło do kilku istotnych zmian w prawie, które spowodowały, że studia rehabilitacji zostały zamienione na studia fizjoterapii. Absolwenci, którzy ukończą taki kierunek, uzyskują tytuł fizjoterapeuty. Warto wiedzieć, że aby być prawdziwym fizjoterapeutą, nie wystarczy, że ukończymy specjalne kursy dla fizjoterapeutów. Powinny one być wyłącznie dodatkowym elementem poszerzania naszej wiedzy dotyczącej zasad uprawiania tego niezwykle ważnego zawodu. Nazwa „fizjoterapeuta” jest stosowana na szeroką skalę na całym świecie, przez co przyjęto ją również w Polsce.
Fizjoterapeuta musi posiadać wykształcenie medyczne, a dokładniej skończyć trzyletnie studia licencjackie oraz dwuletnie studia magisterskie. Do wykonywania zawodu fizjoterapeuty są również uprawnieni technicy fizjoterapii, którzy kilkanaście lat temu otrzymali wykształcenie w specjalnym studium fizjoterapii. W programie studiów znajdują się przedmioty, których uczą się również pielęgniarki i lekarze. Przedmiotów na kierunku fizjoterapia uczą z reguły lekarze, socjolodzy, psycholodzy, fizjoterapeuci, biomechanicy oraz wielu innych specjalistów. Wybrane przedmioty są dedykowane wyłącznie kierunkowi fizjoterapia i nie prowadzi się ich na innych kierunkach.
Sprawdź koniecznie:
- fizykoterapia Szczecin http://www.spondylus-rehabilitacja.pl
Zawód fizjoterapeuty w Polsce – aktualny stan prawny
W 2016 roku doszło do uchwalenia ustawy, która w jasny sposób określa, kim jest osoba wykonująca zawód fizjoterapeuty. W innych krajach na świecie wcześniej już istniały przepisy, które regulowały tę kwestię. Dzięki temu osoby, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, nie mogą świadczyć tego rodzaju usług. Polska ustawa o zawodzie fizjoterapeuty określa w sposób bardzo szczegółowy, jakie są prawa i obowiązki fizjoterapeutów oraz jakie mają kompetencje. W ustawie przewidziano także utworzenie specjalnego rejestru fizjoterapeutów – dzięki niemu każdy pacjent przed skorzystaniem z usług danego fizjoterapeuty może sprawdzić, jakie studia oraz kursy dla fizjoterapeutów ukończyła dana osoba. Polska ustawa o zawodzie fizjoterapeuty weszła w życie 31 maja 2016 roku. Dzięki niej wiele osób uzyskało rzetelną wiedzę odnośnie kompetencji osób, które świadczą usługi tego typu.
Czego uczy się przyszły fizjoterapeuta podczas studiów?
Podczas toku studiów przyszli fizjoterapeuci uczą się o rozmaitych chorobach oraz ich objawach . Mają okazję, by poznać wskazania oraz przeciwwskazania do wykonywania zabiegów fizykoterapii oraz wykonywania specjalnych ćwiczeń. Mają również okazję, by nauczyć się, jak porusza się człowiek oraz jak można zapobiegać deformacjom i rozmaitym zmianom zwyrodnieniowym czy dolegliwościom bólowym. Każdy uczestnik studiów fizjoterapii uczy się również, w jaki sposób prawidłowo dobierać sprzęt ortopedyczny. Kandydaci do wykonywania zawodu fizjoterapeuty podczas studiów zapoznają się też z dostępnymi sposobami badania funkcjonalnego człowieka (tak zwana diagnostyka funkcjonalna).
Potrafi sprawdzić, w jaki sposób poruszają się stawy poszczególnych kończyn: nóg, kręgosłupa czy rąk. Oceniają także ustawienie miednicy i kręgosłupa. Wszyscy przyszli fizjoterapeuci uzyskują również fachową wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób rozmawiać z chorymi ludźmi – o co ich pytać, aby jak najlepiej im pomóc. Dzięki przeprowadzaniu badań funkcjonalnych są w stanie dobrać ćwiczenia, które będą dopasowane do aktualnego stanu danego pacjenta.
Kursy dla fizjoterapeutów i studia podyplomowe – sposób na pogłębienie wiedzy
Znakomita większość absolwentów kierunku fizjoterapia decyduje się również na kontynuowanie swojej nauki – w tym celu wybierają kursy dla fizjoterapeutów oraz studia podyplomowe. Poznają tam specjalistyczne metody fizjoterapii, które w chwili obecnej są stosowane na szeroką skalę na całym świecie. Niektórzy fizjoterapeuci decydują się również na otwarcie specjalizacji bądź na intensywny rozwój naukowy. Prowadzą badania, otrzymują tytuły naukowe i przyczyniają się do poszerzania zakresu wiedzy odnośnie metod walki z poszczególnymi rodzajami chorób.