Wykładzina dywanowa to dobre rozwiązanie do wielu pomieszczeń. Sprawdzi się zarówno do mieszkania, jak i do pomieszczeń w których wykonujemy pracę. Jednak każdą wykładzinę prędzej czy później będzie trzeba wyczyścić. Jak to zrobić?
Odświeżanie a usuwanie plam
Wiele zależy od tego czy planujemy tylko odświeżyć dywan, czy usunąć jakieś poważne zabrudzenia. Każde z tych działań wymagało będzie nieco innego podejścia i zastosowania nieco innych środków i sprzętów.
Odświeżanie dywanu
Raz na jakiś czas należy wyprać dywan, nawet jeśli nie wydaje się brudny. Robimy to po to, żeby go odświeżyć. Co to oznacza? Nawet jeśli pomieszczenie nie jest użytkowane, na dywanie wciąż osiada się brud. Mogą to być roztocza przeobrażające się w kurz, lub na przykład zarodniki grzybów przenoszone za pośrednictwem naturalnych ruchów powietrza. Nawet jeśli dywan wygląda na czysty, warto odświeżyć go przynajmniej raz do roku.
Na sucho czy na mokro?
Przy odświeżaniu dywanu najważniejszą decyzją jest to, czy czyścić go na mokro, czy może raczej na sucho. Jeśli zdecydujemy się zamówić profesjonalne czyszczenie wykładziny, to oczywiście problem znika – każda osoba, która zajmuje się takimi czynnościami zawodowo, bez trudu dobierze odpowiedni sposób do naszej wykładziny. Jeśli jednak czyścimy dywan samodzielnie, to w pierwszej kolejności warto sprawdzić instrukcje producenta naszej wykładziny. Możemy zrobić to za pośrednictwem strony internetowe, lub zadzwonić albo napisać wiadomość mailową. Nie zapomnijmy przy tym podać precyzyjnej informacji na temat tego, o jaką konkretnie wykładzinę nam chodzi. Zazwyczaj firmy produkują ich wiele. Jeśli nie mamy możliwości zapytania o preferowany sposób czyszczenia, to należy się przyjrzeć z jaką wykładziną mamy do czynienia. Dywany cienkie, z krótkim włosiem, myjemy zazwyczaj na mokro. Inaczej ma się sprawa z dywanami lub wykładzinami, które stworzone zostały z długich, luźnych pasm. Takie dywany przeważnie czyścimy na sucho. Polega to najczęściej na tym, że najpierw rozprowadzamy suchy środek czyszczący, a po odczekaniu podanego na opakowaniu czasu starannie usuwamy proszek i zebrany przez niego brud za pomocą odkurzacza.
Usuwanie plam
W usuwaniu plam najważniejsze jest to, by zabrać się za czyszczenie kiedy plama jest jeszcze świeża. Poza naprawdę nielicznymi wyjątkami, w ten sposób dużo łatwiej pozbędziemy się brudu. Zaschnięte plamy potrafią natomiast być istnym utrapieniem, z którym niejednokrotnie jest w stanie sobie poradzić dopiero pranie chemiczne.
Nie należy trzeć
Pierwsza zasada usuwania plam z dywanu brzmi: nie trzeć. Ma to swoje bardzo logiczne uzasadnienie. Niezależnie od tego z czego powstała plama, poprzez pocieranie powierzchni dywanu tylko utrudnimy sobie zadanie, jakim jest wyczyszczenie wykładziny https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/. Pocierając, tak naprawdę wcieramy substancję głębiej we włókna materiału i trudniej będzie ją usunąć. W pierwszym odruchu więc owszem, sięgamy po ściereczkę lub ręcznik papierowy, lecz nie trzemy dywanu. Zamiast tego należy delikatnie dociskać ścierkę do wykładziny, tak by brudząca substancja wsiąkała w czyściwo. W ten sposób nie zostanie wprowadzona głębiej w dywan.
Plamy z tłuszczu lub oleju
Wyjątkowo trudne do usunięcia wydają się być plamy z tłuszczu. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by szybko i sprawnie pozbyć się ich z dywanu. Tłuste plamy z wykładziny łatwo usuniemy za pomocą:
- Talku,
- Mąki ziemniaczanej.
Pierwszy krok już znamy. Natychmiast po powstaniu plamy należy odsączyć z wykładziny tyle tłuszczu lub oleju, ile zdołamy. Należy robić to poprzez delikatne przykładanie ściereczki. Uważajmy przy tym, by nie wetrzeć tłuszczu głębiej w dywan. Kiedy pierwsza warstwa brudu zostanie już usunięta, należy całą plamę dokładnie przysypać talkiem lub mąką ziemniaczaną. Talk zakupimy bez trudu w każdej drogerii, zaś mąkę ziemniaczaną – w każdym sklepie spożywczym. Tak zasypaną plamę należy pozostawić na jakiś czas.
Plamy z czerwonego wina i soków
Również sypki, choć inny sposób pomoże nam, gdy na wykładzinie dywanowej powstanie plama z czerwonego wina lub po prostu brudzącego soku owocowego o intensywnym kolorze. Pierwszy etap powtarzamy tak jak wyżej – odsączamy płyn, pamiętając, by nie wcierać go w powierzchnię dywanu. Następnie plamę szczodrze należy obsypać sodą oczyszczoną. Dzięki swoim właściwościom soda momentalnie wchłonie i wywabi plamę z tkaniny, a nam pozostanie ją odkurzyć. Oczywiście sposób ten zadziała tylko wówczas, gdy plamą zajmiemy się natychmiast po jej powstaniu.
Plamy z wosku
Innym uciążliwym rodzajem plam jest wosk. Momentalnie zasycha on na dywanie i trudno go usunąć. Pocieranie czy szorowanie tylko rozbija go na drobne, trudne do wydobycia z wykładziny fragmenty. Jest jednak inny sposób, by pozbyć się takiej plamy. Musimy przeznaczyć do tego jakąś tkaninę, której nie będzie szkoda nam wyrzucić. Musi to być materiał gruby i odporny na wysoką temperaturę. Należy przyłożyć ją do dywanu, a następnie przeprasować kilka razy nastawionym na minimalne grzanie żelazkiem. Należy przy tym wyłączyć mechanizm uwalniający parę. W ten sposób wosk ponownie rozgrzeje się, upłynni i wsiąknie w położoną na wykładzinę tkaninę.