Balkon jako mini-ogródek

wnętrza

Balkon jako mini-ogródek

Miłośnicy ogrodnictwa mieszkający w blokach często marzą o wielkim ogrodzie z mnóstwem krzewów i kwiatów, a także małą uprawą warzyw. Nie zawsze jednak zdają sobie sprawę, ile pracy wymaga taki ogród, aby wyglądał pięknie przez długie lata.

Dlatego najlepiej wykorzystać to, co się ma, a mianowicie balkon. Wiele osób aranżuje balkon na coś w rodzaju mini-ogródka. Nawet jeśli masz mało miejsca, to nic straconego. Istnieją przecież odmiany kwiatów posiadających zwisające pędy, które można powiesić nawet na balustradzie lub przyczepić do balkonowego sufitu. Do takich kwiatów należą między innymi pelargonie, surfinie, czy petunie. Ich pielęgnacja nie jest trudna – wystarczy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz zasilaniu nawozami. Dzięki temu powinny kwitnąć cały sezon.

Jeżeli masz trochę więcej miejsca, możesz pozwolić sobie na wstawianie większych donic na podłodze. W takich donicach zasadzić można oprócz kwiatów również małe drzewka, które dodadzą nieco leśnego klimatu. Aranżację balkonu w stylu mini-ogródka wzbogacą oczywiście skrzynki, w których można uprawiać najróżniejsze zioła, np. bazylię, miętę, czy rozmaryn. Dzięki temu nie tylko będziesz mieć najpopularniejsze zioła pod ręką, ale także odstraszysz nimi niektóre owady.

Jeśli tylko masz chęć, to oprócz ziół możesz pokusić się także na uprawę warzyw, takich jak np. rzodkiewki, pomidorki koktajlowe, sałatę, szczypiorek. Pamiętaj jednak, że muszą być one wystawione na słońce przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia. Do ich uprawy warto też stosować ziemię dobrej jakości.

A co jeśli jesteś właścicielem zacienionego balkonu?

Wtedy dobrze jest zdecydować się na kwiaty niewymagające zbyt wielu promieni słonecznych. Zaliczają się do nich między innymi fuksja, lobelia, begonia, niecierpek.

Wbrew pozorom potrzeba wiele pracy, aby aranżację balkonu zamienić w mini-ogródek. Z pewnością jednak jest to idealne rozwiązanie, dla tych którzy nie mogą sobie pozwolić na wielki ogród, a marzą o posiadaniu uprawy jakichkolwiek roślin, czy warzyw.