Bezpieczne place zabaw dla dzieci. Każda instytucja czy przedsiębiorca decydując się budowę lub modernizację placu zabaw dla dzieci powinien zacząć od zapoznania się z właściwymi przepisami budowlanymi. Wszystkie urządzenia na plac zabaw stanowią bowiem małą architekturę, czyli pozostają obiektami budowlanymi. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych budowy placów zabaw określa przede wszystkim zasady bezpieczeństwa ich lokalizacji.
Gdzie można zbudować plac zabaw?
Prawo budowlane mówi, że odległość placu zabaw dla dzieci, boisk sportowych oraz miejsc rekreacyjnych musi zostać wytyczona z zachowaniem co najmniej 10 m odległości od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych do zamieszkiwania czy miejsc gromadzenia odpadów.
Doprecyzowując te wymogi dodatkowo należy uwzględnić, że odległość 10 m od okien pomieszczeń mieszkalnych oznacza, że są one zamieszkiwane przynajmniej przez 2 godziny w okresie doby. Zależność ta dotyczy przede wszystkim pokoi w mieszkaniach, ale nie dotyczy już łazienek czy klatek schodowych. Ustalając natomiast odległość od linii rozgraniczających ulicę najlepiej jest zweryfikować ją na mapie i tam sprawdzić przebieg drogi. Fizyczny pomiar odległości nie musi zostać przeprowadzony w poziomie. Ponadto plac zabaw należy lokalizować tak, aby odległości nie przekraczały:
- 7 m od parkingów z maksymalnie 10 stanowiskami na samochody
- 10 m od parkingów z 11–60 stanowiskami samochodowymi
- 20 m dla pozostałych parkingów
Projektowanie placów zabaw dla dzieci
Planując zagospodarowanie przestrzeni miejskiej pod plac zabaw dla dzieci należy zacząć prace projektowe od oficjalnego zgłoszenia. Optymalnie jest pozyskać architekta krajobrazu, który będzie współpracował z architektem budowlanym. Bazą do projektowania jest zawsze mapa do celów projektowych niezbędna projektantowi oraz zgłoszenie, które leży po stronie projektanta. Projekt placu zabaw powinien być funkcjonalny, uwzględniać szczegółowo wyposażenie, nawierzchnię placu oraz nasadzenia niezbędne do związania przestrzeni z naturą. To zadanie dla projektanta, który musi wykonać je zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami bezpieczeństwa oraz dobrymi praktykami projektowymi.
Projektant musi zebrać w projekcie wiele zależności opartych o informacje pozyskane choćby od producentów a dotyczących zasad użytkowania danego urządzenia i strefy jego bezpieczeństwa. Ważnym elementem projektu będzie bezpieczna nawierzchnia na place zabaw, którą w dużym stopniu weryfikuje producent urządzeń, tak by nawierzchnia przylegająca bezpośrednio do danego urządzenia spełniała konkretne wytyczne bezpieczeństwa adekwatne dla indywidualnego urządzenia.
Zabawki na placu zabaw
W ofercie rynkowej producentów urządzeń dla dziecięcych placów zabaw znajduje się wiele doskonałych wyrobów, bezpiecznych, estetycznych, funkcjonalnych a przede wszystkich sprawiających dzieciom frajdę. Wszystkie urządzenia, każda huśtawka na placu zabaw dla dzieci, musi spełniać wymagania obowiązującej normy PN-EN 1176. Kupujący urządzenia nie musi ich każdorazowo certyfikować, natomiast może zażyczyć sobie i powinien tak naprawdę, okazania deklaracji zgodności, a jeszcze lepiej certyfikatów poszczególnych urządzeń. Tylko w ten sposób organizator i inwestor placu zabaw dla dzieci może czuć się bezpiecznie.
Wysokogatunkowe, certyfikowane urządzenia przeznaczone na plac zabaw posiadają relatywnie wygórowaną cenę. Bardzo często więc zdarza się, że inwestorzy poszukują zamienników tych najlepszych urządzeń lub kuszą się na urządzenia tańsze i tylko pozornie spełniające oczekiwania. Do najczęściej stosowanych kompromisów na tym polu należą kompromisy co do wytrzymałości oraz trwałości urządzeń, załączanie do produktów certyfikatów adekwatnych dla norm zabawkowych EN-71-8 a nie norm ważnych dla placów zabaw. Inwestorzy placów zabaw oszczędzają na sposobach kotwienia urządzeń, które stanowią pokaźną część kosztów montażu, czy też kupują urządzenia przeznaczone do użytku domowego a nie zbiorowego. Idą na kompromisy w kwestiach nawierzchni amortyzującej działania na danym urządzeniu czy też ograniczają instrukcje użytkowania, by zmieścić się w zasadach bezpieczeństwa.
Obowiązkowe przeglądu placów zabaw
Przeglądy placów zabaw są ściśle regulowane przez przepisy prawne i angażują zarówno profesjonalne ekipy inwestora jak i osoby zobowiązane wyłącznie do kontroli wzrokowej placu zabaw. Ta ostatnia powinna być dokonywana co 1-7 dni, czyli bardzo często. Każdy wynik kontroli musi zostać odnotowany w dzienniku placu zabaw prowadzonym przez operatora czy administratora. Co 1 do 3 miesięcy dokonuje się kontroli funkcjonalności wszystkich elementów placu zabaw. Wykonuje ją zewnętrzny inspektor lub specjalnie przeszkolony administrator, odpowiedzialny za schemat przeglądu i wnioski po jego zakończeniu. Przed kontrolą warto zawsze dokonać drobnych napraw, uzupełnić nawierzchnię czy dokręcić poluzowane drobne elementy. Kontrola funkcjonalności ma na celu weryfikację zużycia sprzętu i nawierzchni w warunkach działania.
Istotną oceną placu zabaw jest zawsze coroczna kontrola główna, którą przeprowadza inspektor znający normę. Nie powinien on być związany ani z inwestorem ani administratorem. Jego rolą jest obiektywne stwierdzenie poprawności funkcjonowania nie tylko poszczególnych urządzeń, ale całego systemu kontroli i nadzoru nad placem zabaw. Inspektor sprawdza również wszystkie wpisy w dzienniku pod kątem aktualnego stanu zużycia i bezpieczeństwa. Na koniec ważnym elementem systemu kontroli jest kontrola pięcioletnia przeprowadzana przez osoby z uprawnieniami budowlanymi.