Jaki rozmiar ubranek dla dziecka?

dziecko

Jaki rozmiar ubranek dla dziecka?

Ubrania dla dzieci

Wybór odpowiednich ubrań dla dziecka jest trudnym tematem. Kwestia rozmiarów ubranek pojawia się już na etapie kompletowania wyprawki i okazuje się, że każdy producent nazywa je inaczej. Jak w tym gąszczu oferty wybrać odzież dla dziecka w odpowiednim rozmiarze, tak by służyło mu długo? W pierwszej kolejności zapoznaj się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego wszystkiego o rozmiarówkach dla niemowląt i dzieci – wiedza ta będzie bardzo przydatna podczas zakupów.

Rozmiary niemowlęce

Na początek warto ustalić pewien fakt terminologiczny. Dopiero co narodzone dziecko określamy noworodkiem, natomiast malucha między 3. a 12. miesiącem życia – niemowlakiem. Rozmiary niemowlęce przeznaczone są zatem dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Warto pamiętać, że w tym czasie maluch rośnie bardzo intensywnie, dlatego też jego rozmiarówka zmienia się dynamicznie.

Ubrania dla dzieci
Ubranka dla dzieci

Większość producentów i sklepów z odzieżą dziecięcą umieszcza rozmiary niemowląt m w standardowym przedziale od 56 do 86 – to nic innego jak wzrost malucha wyrażony w centymetrach. Trzeba przy tym pamiętać, że istnieją jeszcze inne rozmiary, które należy brać pod uwagę – obwód klatki piersiowej i pasa oraz waga – które także można brać pod uwagę. Poniżej podstawowa tabela rozmiarów, w zależności od wieku dziecka.

 

 

 • wcześniaki: 46-52 cm,
 • 0-3 miesiące: 56-62 cm,
 • 3-6 miesięcy: 62-68 cm,
 • 6-9 miesięcy: 68-74 cm,
 • 9-12 miesięcy: 74-80 cm,
 • 12-18 miesięcy: 80-86 cm

 

Może się jednak zdarzyć sytuacja, w której dziecko rozwija się wolniej lub szybciej. Jedne dzieci są bardzo drobne, inne natomiast wyprzedają swoich rówieśników. By odpowiednio dopasować odzież dziecięcą do ich potrzeb, warto kierować się szczegółową tabelą. Poniżej przedstawiamy takie zestawienie. W kolejności:

rozmiar: wiek dziecka w miesiącach – waga (kilogramy) – obwód klatki piersiowej (centymetry) – obwód pasa (centymetry)

 • rozmiar 56: 0-1 m-c – 3,5 kg – 38 cm – 36,5 cm
 • rozmiar 62: 0-3 m-ce – 6 kg – 43,5 cm – 40,5 cm
 • rozmiar 68: 3-6 m-cy – 8 kg – 46 cm – 42,5 cm
 • rozmiar 74: 6-9 m-cy – 10 kg – 48 cm – 43,5 cm
 • rozmiar 80: 9-12 m-cy – 50 cm – 45 cm
 • rozmiar 86: 12-18 m-cy – 51 cm – 46,5 cm

Problem z poznaniem dokładnego rozmiaru

Przygotowując wyprawkę dla noworodka może pojawić się jeden poważny problem: nie znamy dokładnych wymiarów dziecka. Teoretycznie musimy sięgnąć np. po rozmiar 56, ale nie mamy pewności, czy będzie on odpowiedni. Może przecież okazać się, że nasze dziecko będzie drobnym noworodkiem lub urodzi się dużo większe niż rówieśnicy. Warto, dla pewności, zaopatrzyć się w odzież dziecięcą w większych rozmiarach – na przykład 62.

Istnieje wśród rodziców teoria, że dziecko ma podobne rozmiary do swoich rodziców. Jeśli więc ojciec ma około 2 metrów wzrostu to lepiej zaopatrzyć się w ubranka w rozmiarze 62, natomiast kiedy rodzice nie są zbyt wysocy i podczas narodzin mieli niewiele ponad 3 kg to lepiej zaopatrzyć się w ciuchy w rozmiarze 56.

O czym warto pamiętać przy zakupie ubrań?

 • każdy element odzieży dziecięcej musi być dokładnie wyprawy i wypłukany zanim znajdzie się w szafie lub torbie. Najlepiej użyć do tego środka antyalergicznego.
 • dobieraj kupowane ubrania do obowiązującej pory roku. Dzieci są bardzo wrażliwe, dlatego latem i wiosną należy stawiać na lekkie oraz przewiewne materiały, a zimą na grube i puszyste stroje.
 • nie przesadzaj z ilością ubranek – większość może być nigdy nie założona. Do szpitala spakuj 3-4 body, 3-4 pajacyki i opcjonalnie kombinezon.

Rozmiary ubrań dla dzieci

Warto również poznać rozmiarówkę dla dzieci starszych, czyli takich które ukończyły 18 miesięcy. Podobnie jak w przypadku ubrań dla niemowląt, również tutaj największe znaczenie ma wzrost dziecka. Poniżej tabela rozmiarów.

 • 1,5-2 lata – 87-92 cm – rozmiar 92
 • 2-3 lata – 93-98 cm – rozmiar 98
 • 3-4 lata – 99-104 cm – rozmiar 104
 • 4-5 lat – 105-110 cm – rozmiar 110
 • 5-6 lat – 111-116 cm – rozmiar 116

Podobnie jak w przypadku rozmiarów dla niemowląt, również rozmiary ubranek dla starszych dzieci mogą różnić się między sobą rozmiarami. Wielu producentów i sklepów odzieżowych stosuje własną rozmiarówkę. Przed zakupem koniecznie należy zapoznać się ze szczegółową rozmiarówką umieszczoną na stronie sklepu.

Co jeszcze warto wiedzieć o rozmiarach dla dzieci i o zakupach ciuszków dla najmłodszych?

 1. Warto dokonywać zakupów oddzielnych zestawów, zamiast inwestować w kombinezony czy też pajacyki. Dzieci dużo wolniej wyrastają ze spodenek, niż z bluzek.
 2. Rozmiary odzieży dziecięcej mogą różnić się w zależności od sklepu, producenta, czy też marki. Warto więc dobrze zapoznać się ze szczegółową rozmiarówką przed zakupem.
 3. Jakość materiału jest najważniejsza – skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego dużą uwagę należy zwrócić na materiał oraz jego jakość.
 4. Nie kupuj zbyt wielu ubrań – dzieci szybko rosną, dlatego wiele ubrań przestanie być dobra już po kilku miesiącach. Nie należy więc zapełniać szafy odzieżą dziecięcą w jednym rozmiarze. Zamiast tego, lepiej regularnie wybierać się na zakupy nowych ciuszków dla dziecka lub niemowlaka.