Kosiarki bez kosza do niewielkich ogrodów

technologia

Kosiarki bez kosza do niewielkich ogrodów

Kosiarki

Kosiarki to niezbędne urządzenia, które sprawdzają się we wszystkich ogrodach, bez względu na ich rozmiary, a także ukształtowanie. Ładnie i równo przycięta trawa korzystnie wpływ na wizerunek ogrodu, dodając tym samym uroku całej posesji i stając się ozdobą samego budynku. Dla uzyskania pięknego i bujnego trawnika, w kolorze soczystej zieleni niezbędne jest jego regularne strzyżenie, które zapobiega przerastaniu trawy, a także jego kwitnieniu. Dzięki takim zabiegom trawnik pozostaje w idealnym stanie, zachowując przy tym ujemną dla użytkowników miękkość. Piękny i wypielęgnowany trawnik, staje się doskonałym tłem dla pozostałej roślinności, a także elementów znajdujących się w ogrodzie. Na rynku można spotkać wiele modeli kosiarek, podstawowy podział to podział na kosiarki spalinowe i elektryczne. Z czego pierwsze z nich zasilane są za pomocą paliwa i nie ograniczają ich użytkowników, długością kabla. Sprawdzą się one na większych posesjach, gdzie obszar trawnika do koszenia, wymaga poświęcenia trochę większej ilości czasu. Są one także o wiele droższe od swoich odpowiedników elektrycznych i wymagają większego nakładu pracy i finansów, jeśli chodzi o ich eksploatację, jednak dają one o wiele lepsze efektu właśnie w trakcie koszenia dużych trawników.

Kosiarki
Kosiarki

Kosiarki elektryczne natomiast dedykowane są do mniejszych ogrodów, zasilane są za pomocą energii elektrycznej pobierane z gniazda zasilające za pomocą przewodu lub z akumulatorów, które są w nie wbudowane i wymagają ładowania. Takie kosiarki są nieco mniejsze, jednak idealnie sprawdzają się w niewielkich przydomowych ogrodach. Ich obsługa i eksploatacja jest także o wiele mniej skomplikowana niż w przypadku kosiarek spalinowych.

Kosiarki bez kosza – dla kogo?

Kolejną różnicą między kosiarkami jest rodzaj ich wyposażenia dodatkowego. Niektóre kosiarki, zwłaszcza te dedykowane do większych obszarów i o większej mocy a wyposażona w napęd, który automatycznie porusza kostką, a użytkownicy mają za zadanie jedynie korygować i nakierowywać tor jej pracy. Takie rozwiązanie znacznie ustawa race, gdyż nie wymaga pchania kosiarki przed sobą, jednak posiada także wady. Użytkowanie ich w niewielkich ogrodach, a także tych, które posiada dużo zakrętów i zakamarków, staje się niewygodne.

Kosiarki mogą zostać także wyposażone w kosze na trawę. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. Jest to opcja dodatkowa, dlatego tez kosiarki spalinowe z koszami na trawę są nieco droższe od swoich tradycyjnych odpadków. Ich podstawową różnicą jest fakt, że w trakcie koszenia cała trawa, zamiast wypadać pod kosiarkę, lub z jej boku tak ja ma to miejsce w przypadku kosiarek z wyrzutem bocznym, jest zbierane w specjalnym koszu. Kosz umieszczony jest zazwyczaj bezpośrednio za ostrzami, które za pomocą siły wyrzutu umieszczają skoszoną trawę w nim, przez co po zakończeniu prac, nie trzeba poświęcać już czasu na grabienie trawy. W zależności od modelu jest on w stanie pomieścić różne ilości trawy, które są najczęściej określane w specyfikacji w litrach. kosiarki spalinowe bez kosza, mogą być natomiast uzupełnione dodatkowo o rozdrabniacz koszonej trawy. W takim przypadku skoszone źdźbła są mielone na drobne kawałeczki, a następnie wypadają bezpośrednio na trawnik, pozostawione na nim, dostarczają one mu niezbędnych mikro i makroelementów, które mają korzystny wpływ na kolor trawnika, także jego zagęszczenie. To rozwiązanie pozwala całkowicie zrezygnować ze sztucznych nawozów, w trakcie pielęgnacji terenów zielonych.

Różnorodne modele kosiarek

Kosiarki spalinowe bez kosza, są natomiast zgrabniejszy modelami i nieco lżejszymi. Wszystko to sprawia, że ich użytkowanie jest o wiele wygodniejsze, jednak po zakończeniu koszenia wymaga zgrabianie trawy, aby nie zalegała ona, ponieważ pozostawiona samowolnie na trawniku może powodować nieestetyczne żółte odbarwienia. Dlatego też to rozważnie sprawdzi się wyłącznie na niewielkich obszarach, gdzie traw do zgrabiania nie będzie pozostawało dużo. Taka trawa może stać się także świetnym materiałem na naturalny nawóz do roślin, kiedy zostanie ona umieszczona po zebraniu w kompostowniku.

Chcąc postawić na kosiarkę spalinową bez kosza, należy pamiętać o tym, że wymaga ona nieco więcej pracy, jednak brak kosza obejmuje prace naprawcze związane z jego obsługa. W takim przypadku pozostaje jedynie regularne sprawdzanie ilości oleju w kosiarce. Jego za wysoki stan może doprowadzić bowiem do zalania filtra powietrza i konieczności jego wymiany, natomiast jego niedobór może prowadzić do kosztownego uszkodzenia silnika, który będzie trzeba w takie sytuacji wymienić, co nie jest tanią naprawą. Mówiąc o kosiarkach spalinowych bez kosza, nie można także zapomnieć o tym, aby zawsze uzupełniać zbiornik paliwa tak, by jego poziom, pozwalał na prace w ogrodzie bez konieczności przerw. Ważnym aspektem jest także sprawdzanie w regularny sposób ostrości noży, które odpowiadają za prawidłowe i równomierne ścinanie trawy w trakcie koszenia. Takie działania pozwolą na długo zachować kosiarkę w idealny stanie, przez co posłuży ona przez długie lata pracy w ogrodach i przy trawnikach.