Monitor komputerowy LED czy LCD – który wybrać?

komputery

Monitor komputerowy LED czy LCD – który wybrać?

Decydując się na zakup nowego monitora stoimy przed nie lada wyborem. Wybór pomiędzy LED a LCD stwarza problem wielu kupującym. Istnieje pomiędzy nimi kilka znaczących różnić, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu. Zarówno jeden, jak i drugi monitor posiada swoje plusy i minusy. Ostateczny wybór zależy więc od naszych indywidualnych preferencji.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru monitora?

Jak każdy zakup, tak samo i zakup monitora nie jest od razu oczywisty. Na rynku znajdziemy sporo modeli pochodzących od wielu producentów, które znacząco się od siebie różnią. Podczas kupna nowego monitora warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów https://vobis.pl/monitor-19-cali. Główne czynniki, które mogą przyczynić się do naszej ostatecznej decyzji to m.in.:

  • odpowiedni rodzaj matrycy,
  • idealna przekątna ekranu,
  • rozdzielczość monitora,
  • kąt widzenia,
  • złącza, w które wyposażono urządzenie,
  • cena.

Najbardziej istotną kwestią wydaje się tutaj wybór odpowiedniej matrycy. To właśnie ona jest w tym przypadku kluczowa i warto poważnie zastanowić się nad jej wyborem. Oczywiście tanie monitory komputerowe będą miały tę matrycę stosunkowo gorszą, stąd warto również określić nasz budżet, który jesteśmy w stanie bezproblemowo poświęcić na zakup. Wybór matrycy jest na tyle istotny, ponieważ to głównie ona determinuje kolejne ważne czynniki jakościowe monitora, takie jak kąt widzenia czy też jakość nasycenia kolorów.

Zalety i wady monitorów LED

Jeżeli chodzi o monitory LED to do podstawowych zalet z pewnością należy zaliczyć ich energooszczędność. Na tle pozostałych urządzeń wypadają one pod tym względem naprawdę dobrze, przez co w dłuższej perspektywie czasu mogą nam pomóc zaoszczędzić kilka złotych. Ponadto wyróżniają się one bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów. Jeżeli chodzi o wysoką jakość nasycenia kolorów oraz barwę, to monitory LED spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Oprócz tego są one również bardzo lekkie, a ich wygląd bardzo przyjemny oraz smukły. Jeżeli my sami przykładamy dużą wagę do designu i zależy nam na świetnym wyglądzie, to tego typu monitory sprawdzą się bardzo dobrze.

Jeśli chodzi o temat wad w monitorach LED, to trudno tutaj cokolwiek na ten temat powiedzieć. Pod względem jakości oraz wytrzymałości spełniają one najwyższe standardy i tutaj naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Jedynym minusem monitorów LED może być ich cena. Niestety w porównaniu do standardowych monitorów, czy też LCD, ich cena jest stosunkowo wysoka. Jednak jest ona w pełni adekwatna co do oferowanego produktu, przez co osoby, które szukają najwyższej jakości raczej nie będą przywiązywali zbyt dużej uwagi do ceny.

Zalety i wady monitorów LCD

Monitory LCD mają sporo zwolenników, którzy regularnie korzystają z tego typu urządzeń. Nie jest to oczywiście przypadek, ponieważ posiadają one sporo plusów. Największą zaletą sprzętu tego typu wydaje się spory kąt widzenia. Z reguły większość takich urządzeń posiada dobrej jakości matrycę, której kąt widzenia jest naprawę bardzo dobry. Oczywiście, jeżeli matryca będzie gorszej jakości, to kąt widzenia także będzie stosunkowo gorszy. Ponadto w przypadku LCD należy zaznaczyć, że są one zdecydowanie tańsze, aniżeli ich odpowiedniki LED. Jest to bardzo istotny atut, który często przeważa szalę wyboru na stronę LCD, szczególnie jeśli mamy ograniczony budżet.

Co do wad monitorów LCD, to niestety trzeba tutaj wymienić gorszą jakość pod względem kolorystyki, szczególnie jeśli mowa o czerni. W tym przypadku urządzenia LED zdecydowanie lepiej radzą sobie z nasyceniem barw. Co do minusów to należy także wymienić całkowitą wagę takich produktów. Są one cięższe od swoich odpowiedników, jednak nie jest to na tyle istotna wada, aby przekreślała ona wybór urządzeń z ekranem LCD. Natomiast istotną wadą wydaje się zdecydowanie większe zużycie energii. Monitory LCD nie są tak bardzo energooszczędne jak ekrany LED, z tego powodu jeśli planujemy regularnie korzystać z urządzenia, to warto zastanowić się, czy aby nie lepiej zapłacić na początku nieco więcej, a potem ponosić mniejsze koszta za prąd. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna i trzeba podjąć taką decyzję w odniesieniu do swojej osobistej sytuacji.

Który monitor wybrać?

Znamy już plusy oraz minusy obu rodzajów monitorów, jednak ostateczna decyzja o kupnie wciąż może pozostać nieoczywista. Nawet wśród ekspertów z branży istnieje dużo sporów na temat, który z nich jest lepszy. Jeżeli również macie problem z podjęciem ostatecznej decyzji, to może warto pójść po prostu za wyborem innych ludzi https://vobis.pl/monitor-29-cali. Obecnie o wiele lepiej sprzedają się monitory LED. Wynika to najpewniej z faktu, że są to urządzenia znacznie nowocześniejsze oraz bardziej energooszczędne, a klienci przede wszystkim z tego powodu decydują się na ich zakup. W sytuacji, gdy posiadamy ograniczony budżet, a potrzebujemy dobrego monitora, to warto postawić po prostu na klasyczny LCD. Co by nie mówić, to i tak osoby, które nie grają profesjonalnie w gry bądź też zawodowo nie korzystają z komputera, raczej nie zauważą większych różnić podczas użytkowania. Z tego powodu czynnikiem determinującym nasz wybór może być po prostu cena, a w tym przypadku to monitory LCD wypadają znacznie korzystniej.