Założenie własnej agencji ochrony może być doskonałym pomysłem na biznes. Warto wiedzieć, że na ten rodzaj usług jest dosyć duży popyt. Ochroną obejmowane są obiekty wszelakiego typu, jednakowo te użyteczności publicznej, firmowe, a także te należące do osób prywatnych. Ochroniarzy najczęściej spotkamy w magazynach, galeriach handlowych, parkingach, bankach, sądach, halach produkcyjnych, czy podczas imprez masowych. Do założenia takiej działalności będziemy potrzebować odpowiednich środków pieniężnych, ale także koncesji i licencji. To jaki rodzaj usług będziemy prowadzić, zależy głównie od kwalifikacji zatrudnionych w firmie pracowników.
Kto może założyć agencję ochrony?
Koncesję może dostać osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą. Musi być ona wpisana na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej albo kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. Koncesję może również uzyskać przedsiębiorca niebędący osobą fizyczną. Wówczas na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej albo kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, musi zostać wpisana minimum jedna osoba, która jest:
- członkiem organu zarządzającego
- wspólnikiem spółki
- prokurentem
- pełnomocnikiem ustanowionym przez przedsiębiorcę do kierowania działalnością określoną w koncesji
Co ważne, osoby, które zostały uprawnione do reprezentowania przedsiębiorcy, nie mogą zostać ukarane za przestępstwo umyślne czy też nieumyślne przestępstwo skarbowe.
Co jest wymagane do otworzenia agencji ochrony?
Jeśli planujemy założyć agencję ochrony, musimy przede wszystkim zdobyć koncesję i licencję. Aby móc rozpocząć swoją działalność podstawą będzie posiadanie przez nas koncesji. Możemy ją otrzymać o ile mamy licencję drugiego stopnia pracownik ochrony. W przypadku kiedy nasza firma ma być spółką, chociaż jeden jej współwłaściciel powinien posiadać taką licencję. Wtedy będziemy mogli wystąpić z prośbą o wydanie nam koncesji. Musimy złożyć wniosek do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Do otrzymania pozytywnej decyzji dotyczącej wydania nam koncesji, niezbędna będzie nam pozytywna opinia komendanta wojewódzkiego policjanta w naszym regionie. Zanim dostaniemy koncesję, skontaktuje się z komendantem resort, po czym będzie on miał czas dwóch miesięcy na swoją decyzję. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać, jaką dostaniemy opinię. Oczywiście, zanim dostaniemy w końcu koncesję minie sporo czasu, jednak warto skrócić go do minimum. Możemy to zrobić poprzez dostarczenie wszystkich potrzebnych dokumentów. Późniejsze ich dosłanie i kompletowanie, może wpłynąć na znaczne przedłużenie czasu.
Ile zarabia agencja ochrony?
Czy taki biznes jest faktycznie opłacalny i warto w niego zainwestować? Warto podkreślić to, że większość obiektów wymaga ochrony i to niezależnie od ich charakteru. Dobra agencja ochrony będzie niezwykle korzystnym pomysłem na biznes. Cała procedura rozpoczęcia działalności obejmującej ochronę osób i mienia jest bardzo skomplikowana, jednak nie zniechęcajmy się na samym początku. Na rynku działa ok. 5 tysięcy agencji ochrony. Zatrudniają one od parędziesięciu do kilku tysięcy pracowników. Niektóre z nich, obejmują nawet wszystkie województwa naszego kraju. Jeśli decydujemy się na otwarcie agencji ochrony, najlepszym na to miejscem będzie duże miasto. Najlepiej miasto wojewódzkie, gdzie będzie na nas czekało dużo zleceń, na których sporo zarobimy. Konkurencja w tej branży jest ogromna, aczkolwiek na rynku dalej jest miejsce dla nowych firm. Zarabiać możemy na ochronie sklepów, biurowców, placów budowy, domów, mieszkań, osiedli, konwojów z przewożonymi pieniędzmi czy przedmiotami, a także wiele więcej. Spore zyski osiągniemy, jeśli nasze usługi będą świadczone przez ochroniarzy z pozwoleniem na broń. Najmniej zysku będzie generować ochranianie osiedli strzeżonych. Wynagrodzenie od świadczeniobiorcy płacone jest przeważnie w rozliczeniu godzinowym. Stawka zależy przede wszystkim od jego rodzaju i regionu. Może wynosić od 12 zł do 24 złotych za jedną roboczogodzinę. Co ważne, pracownik otrzymuje maksimum połowę te stawki. Jeśli otrzymamy duże zlecenia, możemy więc liczyć na dobry zarobek. Nie da się jednoznacznie określić dochodów agencji ochrony. Jest to kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników. Ważne jest to, z iloma klientami firma pracuje, czy są to zlecenia stałe, czy doraźne, ile pracowników firma zatrudnia i gdzie się znajduje. Ważne jest również to, czy świadczymy usługi dla klientów indywidualnych, czy biznesowych.
Ile trzeba zainwestować w agencję ochrony?
Koszty nie są zbyt wygórowane. Musimy przede wszystkim zakupić ubiór dla pracowników. Ubiór musi być jednolity i posiadać naszyte logo naszej firmy. Ubiór jednego pracownika kosztuje ok. 400 złotych. Oprócz tego musimy opłacić czynsz za lokal. Jego wysokość zależy przede wszystkim od wynajmowanej powierzchni i lokalizacji. Do tego należy także liczyć możliwy koszt zaświadczenia pracowników o ich zdolności do pracy w ochronie. Badanie to wydatek ok. 350 złotych.