Myjnia samochodowa samoobsługowa – jak korzystać? Mycie samochodu na myjni samoobsługowej wbrew pozorom może okazać się nieco problematyczne. Szczególnie pierwszy raz będzie dla nas trudny, bowiem dopiero będziemy poznawać urządzenie, a także poszczególne, dostępne tryby. Co powinniśmy wiedzieć zanim po raz pierwszy wybierzemy się na myjnię bezdotykową? Jak powinna wyglądać prawidłowa kolejność mycia samochodu? Czy odpowiednia pielęgnacja samochodu związana jest z systematycznością? Jakie najczęściej popełniane błędy warto wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Podstawowe porady związane z myjnią bezdotykową
Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z myjni samoobsługowej, w pierwszej kolejności powinniśmy poznać kilka podstawowych reguł, które w danym miejscu obowiązują. Najważniejsza jest kwestia tego, aby wyposażyć się w kilka drobniejszych monet. Jeśli jesteśmy osobami zupełnie początkującymi, wówczas niczym nadzwyczajnym jest, że pierwsze mycie będzie nieco dłuższe. Jednak już po kilku wizytach nabierzemy wprawę, dzięki czemu czynność ta będzie trwała zdecydowanie krócej. Zanim wybierzemy naszą ulubioną myjnię, w sposób szczególny powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię związaną z czasem pracy automatów. Przykładowo istnieją stacje, na których jedna złotówka to jedna minuta pracy. Jednakże nie jest to reguła, co warto mieć na uwadze. W praktyce jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Nie możemy zapominać również o tym, że na niektórych myjniach nie możemy zabierać ze sobą własnych detergentów, gąbek czy też ściereczek. Oczywiście bez większych problemów znajdziemy miejsca, w których właściciele nie będą mieli nic przeciwko. Jeśli proces mycia zostanie zakończony, wówczas możemy przejechać kawałek dalej zwalniając stanowiska i wytrzeć zarówno szyby, jak i lusterka.
Jak powinna wyglądać prawidłowa kolejność mycia samochodu?
Korzystanie z myjni samoobsługowej nie jest problematyczne. Pomimo wszystko warto zapoznać się z kilkoma najbardziej istotnymi funkcjami. W zależności od myjni, system programów może nieco różnić się, jednakże opierają się one na tych samych zasadach. Jedną z pierwszych czynności, która powinna zostać wykonana, jest dokładne płukanie. W tym celu najbardziej rozsądne wydaje się być skorzystanie z demineralizowanej wody. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie nieprzyjemnych osadów na karoserii, a dodatkowo pozbędziemy się błota i innych zabrudzeń. Następnie zajmujemy się opryskiwaniem felg. Trzecim trybem jest mycie zasadnicze. Warto rozpocząć od maski i przedniej szyby. Następnie przechodzimy do bagażnika, a dopiero na koniec zajmujemy się bokami. Pamiętajmy o tym, że mycie na tym programie odbywa się za pośrednictwem wody, która wydostaje się z lancy pod dużym ciśnieniem. Dlatego tak ważna jest kwestia tego, aby zachować odpowiednią odległość od samochodu. Najlepiej, gdyby było to około 50 cm. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że praca z tym programem wymaga od nas stosunkowo dużego doświadczenia. Na końcu zajmujemy się płukaniem. W tym celu korzystamy z wody demineralizowanej.
Czy odpowiednia pielęgnacja samochodu związana jest z systematycznością?
Nie da się ukryć, że pielęgnacja naszego samochodu związana jest z pewną regularnością i systematycznością. Nigdy nie wycierajmy lakieru za pośrednictwem ręczników lub innych akcesoriów, które narażają powłokę na uszkodzenia i zarysowania. Mycie na myjni bezdotykowej jest w pełni bezpieczne i skuteczne, o ile zastosujemy się do wszystkich powyższych zasad. Mycie czterokołowca na myjni samoobsługowej to w praktyce koszt niecałych 10 zł. Im więcej mamy wprawy, tym mniej gotówki zapłacimy. Ważne jest, aby wybierać myjnie, w których znajdziemy najwyższej jakości detergenty. Jeśli zależy nam na tym, aby dbać o swój samochód, niezbędne okaże się przynajmniej raz w tygodniu odwiedzenie myjni. Wystarczy, że wykonamy poszczególne czynności zgodnie z ogólnie panującymi zasadami.
Obsługa myjni samochodowej – najczęściej popełniane błędy
Pomimo tego, że pielęgnacja samochodu na myjni nie jest czymś skomplikowanym, to jednak trudno wystrzec się na początku błędów. Kluczem do sukcesu jest znajomość poszczególnych programów. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób są one wykorzystywane. Okazuje się, że najwięcej błędów popełniamy, kiedy korzystamy z możliwości dużego ciśnienia. W praktyce obsługa lancy wymaga od nas praktyki. Powinniśmy trzymać ją w odległości oscylującej w granicach około 50 cm. Nie kierujmy strumienia w sposób punktowy, tym bardziej prostopadle do pojazdu. W przeciwnym wypadku zwiększa się prawdopodobieństwo uszkodzenia powłoki ochronnej. Podczas zasadniczego mycia samochód powinien być czyszczony od góry do dołu. Unikniemy dzięki temu powstania smug. Niestety wiele błędów popełniamy w wyniku nadmiernego pośpiechu. Niektórzy kierowcy nie osuszają samochodu. W konsekwencji regularnie dochodzi do sytuacji, w której kurz ponownie się przykleja, a samochód nie wygląda atrakcyjnie.