Kiedy usługa zarządzania nieruchomościami w Warszawie to dobry pomysł?

nieruchomości-

usługi-

zarządzanie

Kiedy usługa zarządzania nieruchomościami w Warszawie to dobry pomysł?

Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie na wynajem jako inwestycję. Popularniejszy staje się więc również temat zarządzaniem nieruchomościami w Warszawie, Krakowie i innych dużych miastach. Kiedy i dla kogo jest to dobry pomysł?

Coraz więcej nieruchomości na wynajem

Jeszcze kilkanaście lat temu nieliczni, najbogatsi Polacy posiadali kilka domów na wynajem. Coraz większa powszechność kredytów, a także rosnąca świadomość co do oszczędzania i inwestowania, to czynniki, które zmieniły sytuację. Nałożyła się na to wyjątkowa koniunktura na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań rosną nieprzerwanie od 2013 roku i są już bliskie rekordowego poziomu sprzed kryzysu w 2008 roku. Równie dynamicznie rosną ceny najmu i nic nie wskazuje, by to się szybko miało zmienić. Wręcz przeciwnie, bo mieszkań komunalnych nie przybywa, a rocznie do Polski trafia kilkaset tysięcy pracowników czy studentów zza granicy. Wszyscy oni zasilają szeregi tych, którzy szukają mieszkań na wynajem w dużych miastach.

Zarządzanie nieruchomością w Warszawie – samemu czy z firmą?

Ci, którzy decydują się na kupno mieszkania pod wynajem, najczęściej pierwotnie zajmują się tym sami.  Najpierw robią remont, następnie szukają chętnych na wynajem, a później pilnują opłat czy napraw. Przy jednym mieszkaniu nie stanowi  to zbyt dużego obciążenia. Plusy samodzielnego zarządzania nieruchomością:

  • oszczędność pieniędzy
  • kontrola nad wszystkim
  • osobisty kontakt z wynajmującym

Jednak już przy większej ilości mieszkań często okazuje się, że zamiast bezwysiłkowego dochodu pasywnego, wynajmujący musi rzucić pracę, by stale doglądać mieszkań. Dbanie o lokalne, opłaty i kontakty z wynajmującymi to też ciągły stres, a w przypadku sytuacji awaryjnych – konieczność reakcji o każdej porze dnia i nocy. Najczęściej to wtedy właściciele zaczynają szukać firm, które zajmują się we Wrocławiu, Poznaniu czy Warszawie zarządzaniem nieruchomości. Plusy takiego rozwiązania to:

  • brak konieczności odbierania telefonów czy maili od wynajmujących,
  • brak konieczności wielotygodniowego pokazywania mieszkań chętnym, negocjacji, odpowiadania na pytania,
  • obowiązki ograniczone do minimum,
  • mniejszy stres,
  • pewność że wszystkim zajmują się fachowcy, zamiast konieczności osobistego doglądania rzeczy, na których właściciel się nie zna.

Właściciele mieszkań i budynków często nie zdają sobie sprawy z tego, jak twardzi i zdystansowani powinni być w codziennych kontaktach z wynajmującymi. Choroby i problemy finansowe mogą sprawić,  że ktoś będzie miał problemy z płatnościami. Przy bezpośrednim kontakcie bardzo łatwo jest kierować się współczuciem i sympatią. Później takie historie czasem nie dają spać w nocy. Możliwość odcięcia się psychicznego od problemów lokatorów to duży plus, którzy wymieniają właściciele mieszkań po skorzystaniu z usług zarządców nieruchomościami http://www.pmgpartner.pl/kontakt.php.

Gdy właściciel mieszkania wyjeżdża za granicę

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy właściciel mieszkania jest w innym mieście lub państwie. Początkowo zazwyczaj podchodzi do tego pozytywnie: pewnie nic nieprzewidzianego się nie stanie, a gdy wrócę, to zajmę się resztą. Najczęściej musi liczyć się z niemiłą niespodzianką, bo zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego. Lokatorzy wprowadzają się przed czasem, w budynkach następują awarie lub dzieje się coś jeszcze innego. Wówczas konieczny jest szybki (i drogi) przyjazd, by wszystkim się zająć.

Zdarza się też, że właściciele mieszkań znajdują pomocników, którzy mają pod ich nieobecność czuwać nad mieszkaniem. Nieporozumienia na tle finansowym, brak przejrzystości czy banalne problemy jak zgubienie przez nieuwagę kluczy mogą jednak szybko rzucić cień na taką znajomość. Wówczas zazwyczaj następuje moment,  gdy właściciel mieszkania zaczyna szukać pomocy fachowców. Często takiej pomocy szukają też właściciele większych budynków mieszkalnych. Tu obowiązków jest jeszcze więcej, bo trzeba zapewnić mieszkańcom ochronę, źródło ciepła, stale sprawne oświetlenie, wywóz śmieci, obsługę ogrodnika i wiele innych przyziemnych spraw.

Co brać pod uwagę, szukając zarządcy nieruchomości w Warszawie

Zakres działania takich firm jest różny. Warto znaleźć firmę https://www.pmgpartner.pl/zarzadzanie-nieruchomosciami-warszawa.php, która zajmie się dokładnie tym, co jest niezbędne. Czasem specjalizuje się tylko w bieżącej obsłudze płatności i spraw związanych z lokatorami, a innym razem robi wszystko od znalezienia chętnych na dane mieszkanie, po remont po ich wyprowadzce. Na pewno lepiej korzystać z usług firmy, którą polecają znajomi lub ludzie w internecie, niż z takiej która działa od niedawna i nie ma żadnych pozytywnych opinii.

Warto sprawdzić, iloma nieruchomościami wcześniej zajmowała się taka firma. Pewne sytuacje są standardowe dla kogoś, kto obsłużył kilkadziesiąt nieruchomości, ale pozostawią całkowicie bezradnym osobę niedoświadczoną. Oczywiście pod lupę należy wziąć również koszty zarządzania nieruchomościami w Warszawie czy innym mieście. Według czołowych blogerów zajmujących się finansami osobistymi, korzystanie z takich usług się opłaca, ale warto mimo wszystko porównywać ceny w poszczególnych firmach.