Pracownicy fizyczni z Ukrainy – szukanie i zatrudnianie

Biznes

Pracownicy fizyczni z Ukrainy – szukanie i zatrudnianie

Pracownicy z Ukrainy

Prace fizyczne to specyficzny rodzaj prac. Wydają się mniej więcej jednakowo trudne fizycznie i jednakowo niewymagające intelektualnie. Ale to tylko pozory, bo przecież każdy zawód wymaga innych umiejętności, a każdy zakład pracy ma swoje wewnętrzne wymagania i procedury. Przychodząc do nowej pracy, człowiek musi się tego wszystkiego nauczyć i zrozumieć jak to działa, dlatego nie można się zgodzić z tym, że są prace niewymagające wysiłku intelektualnego. Od wielu lat z takimi niezbyt atrakcyjnymi zawodami byli kojarzeni pracownicy z Ukrainy bez wizy. Wiza bowiem dawała możliwość legalnego zatrudnienia, a jej brak skazywał człowieka na pracę na czarno, co było okazją do wyzysku i ogólnie wielu bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Dziś te problemy znacznie się zmniejszyły lub w ogóle odeszły w zapomnienie dzięki korzystnym i bardziej ludzkim zmianom w przepisach. Teraz legalne zatrudnienie jest dostępne dla każdego i nie wymaga wypełniania góry dokumentów i odwiedzania niezliczonej liczby placówek. Dziś wystarczy poświęcić czas na jedną wizytę w odpowiednim miejscu i gotowe, można zatrudniać.

Możliwości dla Ukraińców

Pracownicy z Ukrainy
Pracownicy z Ukrainy

Te nowe możliwości kuszą wielu obywateli Ukrainy do przyjazdu tutaj i poszukiwania szczęścia i pracy. Duża grupa z nich nastawia się na typową pracę fizyczną, taką jak praca w fabryce albo na budowie. Budowa jest o tyle korzystna, że nie trzeba tam znać polskiego języka, dlatego kierownicy takich przedsięwzięć bardzo często pytają się nawzajem, gdzie znaleźć pracownika z Ukrainy, który by chciał sobie popracować przy tworzeniu nowego domu czy ulicy. Tworzenie domów jest zresztą na pewno satysfakcjonujące i może nawet w pewnym sensie przyjemne, jeśli ktoś czerpie przyjemność z noszenia ciężkich rzeczy i przebywania na świeżym powietrzu. Ma to uzasadnione naukowo pozytywne działanie na organizm. Zresztą wystarczy popatrzeć na budowlańców, jacy są dobrze zbudowani i jak zdrowo wyglądają. Można im zazdrościć możliwości takiego rozwoju, nie każdy ma tyle szczęścia i sił, aby podrzucać pustaki i żonglować taczkami i często musi siedzieć w fotelu, pić litrami herbatę i zarabiać na przetrwanie za pomocą pracy swego umysłu i palców na klawiaturze. A zwykło się myśleć, że praca fizyczna jest taka beznadziejna w porównaniu z tak zwaną intelektualną. Może człowiek potrzebuje w życiu trochę tego i tamtego, aby nie oszaleć i nie przyrosnąć do komputera. W przypadku pracowników fizycznych często można zachwycić się dokładnością, z jaką działają pracownicy z Ukrainy, ale tez z innych krajów. Precyzja, staranność i wprawa – widać to na pierwszy rzut oka. Dobry fachowiec jest dziś na wagę złota i do najlepszych często ustawiają się wielomiesięczne kolejki z prośbą o remont czy naprawienie jakiejś usterki. A to wszystko przecież opiera się o tę stereotypowo pogardzaną i niby gorszą pracę fizyczną.

Szukanie dobrych pracowników

Właściciele firm dobrze wiedzą, że warto mieć pracowników fizycznych, jeśli pozwala na to profil ich działalności i są w stanie załatwić im coś do roboty. To wprowadza zdrową równowagę w każdej firmie i daje większy komfort wszystkim jej członkom. Jeśli już mowa o komforcie pracy, to trzeba powiedzieć, że zdarza się, że pracownicy umysłowi, którzy przez lata rozwijali się wyłącznie intelektualnie, nie są w stanie ogarnąć podstawowych, bytowych spraw, takich jak wymiana żarówki czy odetkanie odpływu w łazience. Są wtedy zupełnie bezradni i zdani na pomoc fachowców, którymi czasem okazują się pracownicy z Ukrainy. Jak zatrudnić fachowców wysokiej klasy do takich zadań? Firma może mieć umowę z jakąś inną firmą, która ma pod ręką takich ludzi. Ewentualnie można samemu utworzyć etat dla kogoś takiego, żeby może mniej płacić, albo po prostu wzbogacić różnorodność swojej kadry. Kadra pracownicza każdej firmy powinna się charakteryzować różnorodnością i wielością charakterów. Wtedy ludzie mają ciekawe doświadczenia, lepiej im się pracuje (o ile nie powstają konflikty), stykają się z różnymi środowiskami i mogą wyciągnąć wnioski, które uczynią ich bogatszymi wewnętrznie. Wewnętrzne bogactwo poszczególnych pracowników nie przekłada się bezpośrednio na zyski firmy, ale pośrednio to już owszem, bo przecież jest tak, że ludzie dobrze rozwinięci intelektualnie, obyci ze światem i tolerancyjni, okazują się na ogół lepszymi pracownikami niż zamknięte w sobie gbury. Tak statystycznie to wygląda i nie można z tym polemizować. Na atmosferę w zakładzie pracy wpływa wszystko. Obecność międzynarodowego towarzystwa, do którego zaliczają się pracownicy z Ukrainy, pomaga ludziom dostosowywać się do zmieniających się warunków i daje szansę na świetny i owocny rozwój osobisty.

Jak się więc okazuje, nie jest to jakieś dziwne ani straszne, ani tym bardziej przykre, że ktoś pracuje fizycznie i nie siedzi całymi dniami za biurkiem w białej koszuli. Manualne wykonywanie ważnych dla życia czynności jest może nawet bardziej wartościowe i potrzebne, niż klikanie w okienka i stukanie w klawiaturę. Nigdy się tego nie dowiemy na pewno, bo w życiu nie ma nic pewnego, ale na podstawie obserwacji można wysnuć takie wnioski.